Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Gedania Cassubia
poniedziałek, 1 października 2018

Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej - we współpracy z Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG i Instytutem Kaszubskim - zaprasza na cykl dziesięciu wykładów pn. Gedania Cassubia. Kaszubi i kaszubszczyzna w krajobrazie kulturowym Gdańska. Wykłady będą wygłaszane w auli im. Profesora Andrzeja Bukowskiego na Wydziale Filologicznym UG w dziesięć kolejnych poniedziałków od 8 października do grudnia 2018 r. Początek o 17.00 (wykład trwa 135 minut). Wstęp na wykłady UG jest otwarty.

Wykłady o kaszubszczyźnie prowadzone są na UG od 2016 r. i ich celem jest uzupełnienie wiedzy o Kaszubach i roli języka kaszubskiego w aspekcie rozwoju kulturowego regionu. W trzeciej edycji (2016: Kaszubskie pytania. Kaszëbsczi pëtania, 2017: Baby, wiedźmy, czarownice i nie tylko. Kobieta w języku i kulturze Kaszub i Pomorza) będą okazją do  refleksji filologów, kulturoznawców i historyków nad obecnością Kaszubów i kaszubszczyzny we współczesnym i historycznym krajobrazie kulturowym Gdańska.

Tegoroczna problematyka wykładu jest celowym nawiązaniem do sympozjum Gedania Cassubia – kaszubskość Gdańska, które odbyło się 17 listopada 2017 r. w Ośrodku Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej.

Od szeregu lat nie milkną dyskusje wokół „kaszubskości Gdańska” czy też wzajemnych relacji Gdańska z kaszubskim „interiorem”. Okazuje się jednak, że ciągle są wątpliwości czy, na ile i w jakich formach kaszubskość jest komponentem tożsamości Gdańska i roli miasta w regionie. Oblicza gdańskich tożsamości to problem jeszcze nierozpoznany...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.