Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
100. rocznica Odzyskania Niepodlegległości
piątek, 9 listopada 2018

Już 11 Listopada cała Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie serdecznie zaprasza na Marsz Niepodległości w Gdańsku, gdzie oprócz biało-czerwonych flag ukażą się również kaszubskie czarno-żółte barwy.

Po dziesięcioleciach niewoli nasza ojczyzna wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy i wielkie tragedie, w chwile triumfu i momenty klęski. Wszystkie je Polska przetrwała.

Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez pokolenia Polaków, ale także dzięki zaangażowaniu innych narodów mieszkających na ziemiach polskich w okresie rozbiorów. Również Kaszubi w wielkim stopniu przyczynili się do przyłączenia Pomorza do Polski i zapewnienia jej dostępu do morza.

Okazją do wspólnego świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę będzie Parada Niepodległości w Gdańsku.   W tym szczególnym dniu możemy wszyscy razem, także my Kaszubi zaznaczyć swoją rolę i miejsce w polskim Gdańsku. Zapraszamy członków i sympatyków Zrzeszenia w barwach regionalnych, a przede wszystkim narodowych 11 listopada.

Zbiórka na Podwalu Staromiejskim, naprzeciwko Technikum Łączności od godziny 9.00. Wymarsz Parady o godz. 9.30.

Pocztówka w ramach akcji "Mamy niepodległą"

Oprócz tego Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego zaangażowało się w ogólnopolską akcję społeczną, polegającą na wysyłaniu do bliskich i znajomych bezpłatnych kartek okolicznościowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która organizowana jest od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jej głównym celem jest utrwalanie i wzmacnianie powszechnej świadomości daty związane z odzyskaniem niepodległości. Chcemy, aby Święto Niepodległości integrowało na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, sprzyjając pielęgnowaniu tożsamości i kształtowaniu postaw obywatelskich. Okolicznościowe kartki można odebrać w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy ul. Straganiarskiej 22, a dokładnie w Ksiegarni "Kaszubska Książka". Tematem przewodnim edycji 2018 jest depesza oznajmująca odrodzenie Rzeczypospolitej, swoista Polska Deklaracja Niepodległości.

Bardzo ważnym projektem związanym z stuleciem odzyskania niepodległości jest przetłumaczenie konstytucji RP na język kaszubski. Zadania tego podjęło się Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby, które wraz z organizatorami Powiatowo-Gminnych obchodów Święta Niepodległości w niedzielę od godz. 11 w Kartuzach będą rozdawać egzemplarze Konstytucji po kaszubsku. Jeśli pogoda dopisze, wydarzenie będzie miało miejsce na kartuskim rynku, w przeciwnym wypadku w Centrum Kultury przy Klasztornej 1 w Kartuzach.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach!!!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.