Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł Bernard Hinz oraz Tomasz Szymański
poniedziałek, 19 listopada 2018

W piątek, 16 listopada, naszą społeczność wstrząsnęła informacja o śmierci wielce zasłużonych dla kaszubszczyzny osób - Bernarda Hinza oraz Tomasza Szymańskiego.

 

Urodzony w 1943 roku w Gdańsku, wywodził się po kądzieli ze starego rodu kaszubskiego Szroederów, mającego korzenie w Rąbie, w gminie Przodkowo. Do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wstąpił w1971 roku. Jako członek Zarządu Oddziału ZKP w Wejherowie (od 1980 roku), następnie wiceprezes (w latach 1984-1990) i wreszcie prezes (1995-1998), zapisał się trwale na kartach wejherowskiego partu. Założył przy oddziale kluby tematyczne i rozszerzył działalność lektorów promujących w szkołach wejherowskich język kaszubski (sam także podejmując się tej roli), organizował imprezy i spotkania w pozyskanym w Wejherowie Domu Kaszubskim, zainaugurował coroczne obchody Dnia Jakuba i rocznicy powrotu Kaszub do Polski, a także zainicjował msze święte z elementami liturgii w języku kaszubskim w kościołach i na Kalwarii Wejherowskiej. W 1989 r. współorganizował Jednotę Partów Nordowych, sprzyjającą współpracy oddziałów ZKP powiatów puckiego i wejherowskiego. Współdziałał w zakładaniu na Nordzie nowych oddziałów Zrzeszenia których na początku było dziewięć, a po trzech latach już dwadzieścia.

We władzach naczelnych ZKP Bernard Hinz zasiadał jeszcze w dawnym Zarządzie Głównym (obecnej Radzie Naczelnej). Przed dwutysięcznym rokiem był dwukrotnie wybierany na wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia i raz na przewodniczącego. W 2010 roku został znowu wybrany przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Kompetentnemu spełnianiu tej roli sprzyjało Jego wykształcenie: ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Posiadając uprawnienia organizatora turystyki, pilota wycieczek i przewodnika turystycznego po Kaszubach, uważał, że należy promować kulturę i dziedzictwo regionu poprzez czynną (kwalifikowaną) turystykę krajoznawczą. Stąd działalność w Klubie Turystycznym ZKP Wanożnik – od jego założenia w 1990 roku. Wielkim powodzeniem cieszyły się organizowane przez niego tematyczne rajdy kolarskie, a zwłaszcza cykliczny „Stegną Czorlinsczigo”. Krzewił też kulturę regionu na Kaszubskich Spływach Kajakowych „Śladami Remusa”, sztandarowej imprezie Wanożnika, W ostatnich latach organizował rajdy tematyczne („Pomorania Motorajd”) dla klubowej sekcji motocyklowej. Był prezesem Klubu Wanożnik w latach1995-2001 oraz od 2010 roku aż do teraz.

Jego śmierć to wielka strata dla całej społeczności zrzeszonej. Wkład Bena w działalność Zrzeszenia i w propagowanie kaszubszczyzny w różnych środowiskach, jest nie do przecenienia.

Cześć Jego pamięci!

Pogrzeb ŚP. BERNARDA HINZA odbędzie się w środę 21 listopada w Kartuzach. We wtorek 20 listopada o godz. 18 w Domu Pogrzebowym (Kartuzy, Pl. św. Brunona 4) zostanie odmówiony różaniec, w środę  różaniec o godz. 12.15 w kościele pw. W.N.M.P. (kolegiata) w Kartuzach. NABOŻEŃSTWO ŻAŁOBNE rozpocznie się w kolegiacie o godz. 13, po czym nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz.

_______________________________________________________________

 

Z najgłębszym smutkiem informujemy, że w dniu 16 listopada 2018r. odszedł na zawsze

ś.p. Tomasz Szymański.  

Rodzinie Zmarłego

Zarząd Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

składa serdeczne kondolencje.

 

Wczoraj po południu zmarł we własnym domu Tomek Szymański - członek Oddziału Gdańskego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Swoją przygodę ze Zrzeszeniem rozpoczął w Klubie Studenckim POMORANIA, w którym pełnił funkcję Prezesa klubu. Wieloletni Prezes i Wiceprezes Oddziału Gdańskiego ZKP, członek Radny Naczelnej ZKP, członek pocztu sztndarowego ZG ZKP i oddziału Gdańskiego. Tomek Szymański był przewodniczącym kapituły odznaki honorowej pięczęci księcia Świętopełka Wielkiego. Jako historyk z zamiłowania i wykształcenia starał się przybliżać członkom naszego oddziału historię Kaszub i Pomorza. Był autorem licznych artykułów w miesięczniku Pomerania, a ostatnio z okazji 750 rocznicy śmierci Świętopełka Wielkiego przybliżał czytelnikom jego postać. Tomek Szymański zabiegał o upamiętnienie w Gdańsku miejsc związanych z naszą małą ojczyzną. M.in. skutecznie zabiegał o zainstalowanie tablic pamiątkowych poświęconych Targowi Kaszubskiemu w CH Madison, Florianowi Ceynowie przy ul. Św.Ducha, założycielom kościoła św. Mikołaja w Gdańsku księciom Subisławowi i Świętopełkowi. Tomek Szymański był aktywnym członkiem komitetu budowy pomnika Świętopełka Wielkiego, a wcześniej przygotowywał jubileuszowy X Zjazd Kaszubów, który miał miejsce Gdańsku. Zawsze silnie zaangażowany w konkurs Ludowe Talenty i wiele, wiele innych działań, które miały miejsce w grodzie nad Motławą. Jedną z jego ostatnich inicjatyw było powołanie Klubu Oliwa w gdańskim oddziale Zrzeszenia, w którym to m.in. co roku organizował upamiętnienie śmierci ostatniego księcia kaszubsko-gdańskiego Mestwina.

Tomek Szymański to człowiek, który całym sercem poświęcał się sprawom Kaszubskim i Zrzeszeniowym.

Zarząd Oddziału Gdańskiego ZKP serdecznie zaprasza na różaniec za duszę Tomka Szymańskiego do kościoła p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku - Przymorzu ul. Śląska ("okrąglak")

w dniu 22 listopada o godzinie 18.00.

O godzinie 19.30 odprawiony zostanie różaniec i nastąpi pożegnanie w Domu Przedpogrzebowym firmy Zieleń na ul. Partyzantów 76.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce 23 listopada w Tczewie:

- o godz. 10.30 - różaniec w Kaplicy Cmentarnej przy ulicy 30 Stycznia

- o godz. 11.00 - msza święta żałobna w Kościele Cmentarnym przy ulicy 30 Stycznia

- ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Starym.

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.