Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rada Naczelna ZKP obradowała pod "Niebem Polskim"
wtorek, 20 listopada 2018
Nie znaleziono zdjecia
Obraz "Niebo polskie", fot. Łukasz Richert

W sobotę, 17 listopada 2018 r. w historycznym miejscu - w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku, pod ogromnym malowidłem "Niebo polskie", odtworzonym po 78 latach, a będącym przedwojennym symbolem polskości w Gdańsku, obradowała Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Miejsce ostatniego tegorocznego posiedzenia nie było przypadkowe. Jest ono bezpośrednio związane z działalnością patrona bieżącego roku w ZKP, dr. Franciszkiem Kręckim, którego postać była jednym z głównych tematów podczas ostatniego spotkania członków rady.

Prezes ZKP prof. Edmund Wittdrodt rozpoczął posiedzenie od minuty ciszy i wspomnienia dwóch zasłużonych członków Zrzeszenia śp. Bernarda Hinza i śp. Tomasza Szymańskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę w dzień poprzedni.

Na przewodniczącego posiedzenia  wybrano Andrzeja Lemańczyka z Lipnicy, który z powodzeniem ponownie został wybrany na Wójta w swojej gminie. Następnie głos zabrała pani Danuta Rek ze stowarzyszenia "Otwarte Kaszuby", która opowiedziała o inicjatywie przetłumaczenia i wydania Konstytucji RP po kaszubsku. Tłumaczenia tego podjęła się Danuta Pioch, a wszyscy zebrani mogli sprawdzić swoją znajomość najważniejszego aktu prawa w Polsce, gdyż otrzymaliśmy dwujęzyczne polsko-kaszubskie egzemplarze konstytucji.  

Następnie bohaterem kolejnych wystąpień był dr Franciszek Leon Kręcki. Informację o patronie roku, a przede wszystkim o relacji z prac związanych z przygotowaniami do napisania książki o pomorskim bohaterze drogi do niepodległości, w formie prezentacji przedstawiła dr Elżbieta Grot, kierownik sopockiego oddziału Muzeum Stutthof. Przedstawiła wiele nowo odkrytych faktów, dokumentów czy fotografii związanych z biografią Franciszka Kęckiego. Książka będzie dostępna w sprzedaży od grudnia.

Następnie głos zabrał wiceprezes ZKP Łukasz Grzędzicki, który przedstawił i omówił wystawę pt. Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości, której razem z Radosławem Kamińskim jest autorem. Na wystawę składa się 12 roll-upów, na których przedstawiony został nie tylko życiorys pomorskiego bohatera, ale również trudny proces przyłączania Pomorza do Polski. Wystawa zawiera bogatą ikonografię zdjęć i dokumentów z omawianego okresu, co podnosi walory poznawcze tego opracowania. Założeniem wystawy jest, aby trafiła ona w różne zakątki Pomorza, stąd osoby, instytucje zainteresowane zaprezentowaniem tej wystawy u siebie proszone są o rezerwacje terminu w biurze ZKP (biuro@kaszubi.pl; tel.  58 3012731).

 

Następnie Rada Naczelne podjęła uchwałę ws. ustanowienia patronatu w 2020 roku. Zgodnie z propozycją Zarządu Głównego rok 2020 będzie rokiem „100-lecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski”.

Kolejna uchwała dotyczyła przyjęcia planu pracy na 2019 rok:

Data

Miejsce

Temat przewodni

2 marca

Wieżyca

  • Twórczość ludowa na Pomorzu, współpraca z gdańskim oddziałem STL
  • Kaszubski Uniwersytet Ludowy

2 maja

Jastarnia

  • Przyjęcie sprawozdań za 2018r.
  • „Jastarniô przódëlat”

15/22 Czerwca

Chojnice

  • 30 rocznica wolnych wyborów w 1989 r.
  • XXI Zjazd Kaszubów
  • II Walne Plachandry

Wrzesień

Wejherowo

  • Jan Trepczyk, patron 2019 roku  
  • Plan Pracy na 2019 r.
  • Stanowisko ZKP w związku z wyborami parlamentarnymi

Następnie członkowie RN zdecydowali o przyszłorocznych zasadach wyborczych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, gdyż w przyszłym roku kończą się kadencje władz naczelnych jak i oddziałowych. Rada Naczlena podjęła uchwałę ws. zwołania zjazdu delegatów w okresie od 23 listopada 2019 r. do 8 grudnia 2019 r. oraz ustalenia zasad wyborów delegatów na Zjazd Delegatów ZKP, które to będą takie same jak podczas poprzednich wyborów. Zebrani podjęli również uchwałę, iż środki finansowe otrzymane od osób, które przekażą 1% podatku dochodowego Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu w 2019 roku (KRS 0000228279) będą przeznaczone na inicjatywy rozwijające zdolności kulturowe, wyobraźnię oraz utrwalające tożsamość regionalną dzieci z Kaszub i Pomorza. Działania te będą realizowane w ramach kampanii „Kaszubskie Bajania".

Najdłuższa i najgorętsza dyskusja rozgorzała w puncie dotyczącym kierunku Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim. Zebrani wyrazili swoje głębokie obawy o przyszłość kierunku. Niezrozumienie i zaskoczenie budzi zachowanie Dziekana Wydziału Filologicznego, który w ogóle nie zgłosił kierunku do przyszłorocznego naboru. Prezes Zrzeszenia przekazał, iż będą prowadzone kolejne rozmowy, aby przekonać stronę uniwersytecką do naszych postulatów.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.