Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Etnofilologia kaszubska pozostanie na UG!
piątek, 30 listopada 2018

Kierunek etnofilologia kaszubska na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego pozostanie w ofercie gdańskiej uczelni w przyszłym roku akademickim!

W dniu dzisiejszym (30 listopada 2018 r.) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się spotkanie w sprawie kierunku studiów etnofilologia kaszubska na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W spotkaniu udział wzięli Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała oraz interesariusze zewnętrzni: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt oraz Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Danuta Pioch.

W wyniku rozmów Rektor podjął decyzję, że etnofilologia kaszubska będzie prowadzona w formie kierunku studiów oraz będzie obecna w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Gdańskiego w przyszłym roku akademickim. Jednocześnie rektor zadeklarował, że w nowej strategii Uniwersytetu Gdańskiego realizacja zadań związanych z edukacją regionalną i językiem kaszubskim zostanie opisana jako jedna z misji Uczelni.

Protest studentów, wykładowców i Kaszubów przed Uniwersytetem Gdańskim przeciwko likwidacji etnofilologii kaszubskiej, fot. Karolina Misztal

Etnofilologia kaszubska – jeden kierunek, dwa zawody

To kierunek wyjątkowy w skali Polski. Tylko w Gdańsku można studiować kaszubski. Etnofilologia kaszubska jest obok logopedii jedynym kierunkiem, gdzie absolwent po sześciu semestrach jest nauczycielem dwóch specjalizacji – języków polskiego i kaszubskiego. Możliwa jest róweniż specjalizacja, która umożliwia pracę w instytucjach kulturalnych i mediach.

Studia etnofilologi kaszubskiej są prowadzone w trybie stacjonarnym i kończą się licencjatem. Główny trzon kształcenia tworzy praktyczna nauka języka kaszubskiego wzbogacona o kształcenie kulturowe i podstawowe wykształcenie filologiczne, czyli językoznawstwo, literaturoznawstwo, poetyka. Wiedza studentów uzupełniona jest historią Pomorza i wiedzą o kulturze, socjologi, psychologii i pedagogiki dla nauczycieli. To sprawia m.in., że ten projekt edukacyjny ma wyjątkowo unikatowy charakter.

Dr Justyna Pomierska z abolwentami i studentami etnofilologii kaszubskiej, fot. Szymon Leśniewski.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.