Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkania Teatralne „Zdrzadnió Tespisa” za nami!
poniedziałek, 10 grudnia 2018

W dniach 24-25 listopada w Miejskim Domu Kultury w Rumi odbyły się warsztaty teatralne „Zdrzadnió Tespisa” organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt miał na celu zmotywowanie i zachęcenie osób zainteresowanych teatrem kaszubskim do doskonalenia swoich umiejętności, do twórczego czerpania z tradycji i do spróbowania swoich sił jako dramaturdzy tworzący w rodnej mowie.

  

W tym roku do Rumskiego Miejskiego Domu Kultury przybyło kilkadziesiąt osób chcących doszlifować swoje umiejętności aktorskie. Program tegorocznych warsztatów nosił tytuł „Wolność w przestrzeni”, a przygotowała go dyrektor Rumskiego MDK – Agnieszka Skawińska. Zajęcia zostały podzielone na 3 moduły:

1) Warsztat uwolnij umysł - improwizacje teatralne (prowadząca: Magdalena Bochan- Jachimek)

2) Warsztat uwolnij ciało (prowadząca: Agnieszka Skawińska)

3) Warsztat uwolnij głos (prowadząca: Bożena Belcarz)

Uczestnicy  pod okiem specjalistek brali udział w wielu ćwiczeniach oraz grach, które miały na celu polepszyć ich warsztat aktorski w obszarach tj. m.in. improwizacja teatralna, emisja głosu oraz dykcja, metody relaksacji ciała i umysłu, plastyka ruchu. Zdecydowana większość zajęć angażowała całość zespołu, co miało wspaniały wpływ na integrację grupy oraz rozwijała umiejętność pracy w zespole.

To również miało wpływ na fakt, iż wielu uczestników wyraziło swoją chęć i gotowość do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.  

Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia przyczynią się do udoskonalenie umiejętności członków amatorskich kaszubskich grup teatralnych oraz wzrostu świadomości o konieczności kultywowania języka i tradycji regionalnej.

Prowadzące tegoroczną edycję:

Magdalena Bochan-Jachimek – aktorka, improwizatorka, instruktorka teatralna, producentka, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla młodych twórców. Prowadzi warsztaty teatralne „W Kaczych Butach”, autorskie imprezy:  Teatrzyk Bezwstydny oraz Teatrzyk Młodego Artysty. Współpracuje m.in. z teatrem Boto, Teatrem Gdynia Główna, Centrum Kultury w Gdyni. Monodram macierzyński „Mamy problem”, którego jest producentką i wykonawczynią, był prezentowany na wielu festiwalach, podczas których otrzymał parę nagród.

Agnieszka Skawińska - Absolwentka PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Zadebiutowała na deskach teatru muzycznego w Gdyni w musicalu „My Fair Lady” w reżyserii Macieja Koriwna. Przez szereg lat występowała na scenach teatralnych w Polsce (m.in. Teatr Polski Szczecin, Teatr Gdynia Główna, Teatr 4 Miasto), a także za granicą w Europie i Ameryce. Organizatorka życia kulturalnego, animatorka i pedagog teatralny. Laureatka wielu konkursów i festiwali na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Od 2016 r. jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

Bożena Belcarz - absolwentka wydziału dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dyrygent chóru Lutnia. Wieloletni pedagog emisji głosu i wychowania muzycznego. Pomysłodawczyni i reżyser „Metamorfoz” na zamku w Malborku. Obecnie działa w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji.

 

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Sponsorami tegorocznej edycji spotkań teatralnych "Zdrzadniô Tespisa" jest PKO Bank Polski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.