Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kalendarz wydarzeń ZKP w 2019
poniedziałek, 7 stycznia 2019

Rok 2019 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim będzie jak zwykle obfity w wydarzenia, które mają na celu promocję idei kaszubsko-pomorskiej oraz rozwój języka kaszubskiego w całym naszym regionie. Patronem roku 2019 został Jan Trepczyk, wybitny kaszubski poeta, pieśniarz oraz pedagog, dlatego też wiele wydarzeń organizowanych przez Zarząd Główny oraz oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego będą nawiązywać do tej niezwykle ważnej postaci. Poniżej zamieszczamy dla Państwa najważniejsze wydarzenia, które będą miały miejsce w 2019 roku.

 

Kaszubska Gwiazdka

19 stycznia, Sierakowice

Inauguracja Roku Jana Trepczyka

6 lutego, Miszewo

Zaślubiny Polski z morzem

10 lutego, Puck

Dzień Jedności Kaszubów

23 marca, Żukowo

Remusowa Kara

4-7 kwietnia, Puck

Matura z j. kaszubskiego

23 maja

XXI Światowy Zjazd Kaszubów

6 lipca, Chojnice

Fischmarkt w Gdańsku

17 sierpnia, Gdańsk

Walne Plachandry w Wirtach

25 sierpnia, Wirty

Akademia Bajki Kaszubskiej

Wrzesień, Kościerzyna

XVIII Dyktando Kaszubskie

19 października, Słupsk

 

 

19 stycznia o godz. 11:00 w Sali Gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach przy ul. Spacerowej 14 odbędzie się „Kaszëbskô Gwiôzdka”. Tradycyjnie podczas Gwiazdki nie zabraknie kaszubskich akcentów bożonarodzeniowych, m.in. występ Gwiżdżów. W programie również zabawa przy wypiekach – dzieci będą mogły sprawdzić swoje cukiernicze umiejętności podczas lukrowania pierniczków. Najmłodsi będą mieli też okazję poznać kroki kaszubskiego tańca z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Sierakowice". Wszystkie dzieci Gwiazdor obdaruje słodkim upominkiem.


Inauguracja roku Jana Trepczyka odbędzie się 6 lutego w Szkole Podstawowej w Miszewie, która nosi imię tegorocznego patrona ZKP. Tego dnia zostanie również przeprowadzony konkurs, podczas którego uczniowie będą mieli okazję wykazać się wiedzą o życiorysie jak i twórczości Jana Trepczyka.


10 lutego w Pucku tradycyjnie odbędą się obchody rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Na tę okazję do puckiego portu rybackiego przybywa mnóstwo Kaszubów oraz mieszkańców regionu. Właśnie w Pucku 99 lat temu odrodziła się Polska morska i od tego czasu to miasto stało się historyczną, morską stolicą Polski. Podczas uroczystości corocznie odbywa się m.in. występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, wręczenie pierścieni Hallera oraz złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej.

fot. Piotr Niemkiewicz


Dzień Jedności Kaszubów zawita w tym roku do Żukowa, gdzie 23 marca wspólnie będziemy świętować pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach. Jak co roku będziemy bić rekord w jednoczesnej grze na akordeonach oraz rywalizować podczas turnieju Baśki. To coroczne święto upamiętnia pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX (19 marca 1238).


W dniach 4-7 kwietnia w Pucku odbędą się warsztaty młodzieżowe „Remusowa Kara” organizowane przez członków Klubu Studenckiego „Pomorania”, gdzie oprócz namacalnego kontaktu z historią naszego regionu, uczniowie pomorskich szkół średnich dowiedzą się, co na dzisiejszych Kaszubach najlepsze. W programie inspirujące warsztaty, ciekawi ludzie i zwiedzanie fascynujących okolic. Szczegóły dotyczące zgłoszeń na tegoroczną edycję już wkrótce.


Tegoroczna matura z języka kaszubskiego odbędzie się 23 maja. W poprzednim roku do matury z jedynego języka regionalnego w Polsce przystąpiło 25 osób, które zmierzyły się z napisaniem wypracowania, przetłumaczeniem tekstu i odpowiedzią na pytania dotyczące tekstu zamieszczonego w arkuszu maturalnym. Pisemna matura z kaszubskiego odbędzie się w tym roku po raz 15.

fot. Grzegorz Galasiński


6 lipca w Chojnicach odbędzie się najważniejsze kaszubskie święto, czyli XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Jest to największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury naszego regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej Baśki. Na Zjazd Kaszubów będzie można jak co roku dotrzeć Transcassubią, pociągiem, który jest symbolem zjazdu.


W ostatni weekend Jarmarku Dominikańskiego, w sobotę 17 sierpnia, na gdańskiej Ołowiance odbędzie się inscenizacja Fischmarktu. Fishmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającej XIV wieku. W ostatnią sobotę Jarmarku kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska, aby duch targów rybnych powrócił. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.


Miło nam poinformować, iż 25 sierpnia w Wirtach odbędzie się druga edycja Walnych Plachandrów, czyli zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia. Podczas wydarzenia odbędzie się wręczenie nagród „Ambasador Kociewia” oraz „Perełka Kociewia”.  Zlot Kociewiaków to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.


We wrześniu zapraszamy dzieci oraz młodzież uczącą się języka kaszubskiego do wzięcia udziału w Festynie Rodzinnym organizowanym w Kościerzynie, który odbywa się w ramach akcji Kaszubskie Bajania. Tego dnia będzie można uczestniczyć w licznych grach, konkursach i warsztatach regionalnych. A właściwie to będzie trzeba uczestniczyć, gdyż organizatorzy przygotowali liczne nagrody i upominki. Będzie można nauczyć sie tańca nowoczesnego Zumba, zarówno przy najnowszych hitach jak i kaszubskiej muzyce. Podczas wydarzenia będzie również wręczana wszystkim dzieciom bezpłatnie płyta CD z bajkami w języku kaszubskim.


Słupsk będzie gospodarzem XVIII Dyktanda Kaszubskiego, które odbędzie się w 5 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. T. Kościuszki. Konkurs znajomości kaszubszczyzny co roku cieszy się ogromną popularnością, przyciągając nawet do kilkuset uczestników. W konkursie mogą wziąć udział  uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.