Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pierwsza Pomerania w 2019 roku!
poniedziałek, 14 stycznia 2019

Od redaktora

Rok 2018 zakończył się dwoma ważnymi dla społeczności kaszubskiej wydarzeniami. 9 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a dzień później Klub Studencki „Pomorania” wręczył Medale Stolema Marii Pająkowskiej-Kensik oraz Władysławowi Czarnowskiemu. Relację z obu wydarzeń zamieszczamy na stronach styczniowej „Pomeranii”.
Z wizyty w Gdańsku Ignacego Paderewskiego, światowej sławy pianisty, późniejszego premiera II Rzeczypospolitej, która miała miejsce w ostatnich dniach grudnia 1918 roku, prawdopodobnie nie zachowała się żadna fotografia, przynajmniej dotąd nie udało się historykom takowej odnaleźć. Jednak m.in. dzięki wspomnieniom jego żony, Heleny Paderewskiej mamy szansę poznać atmosferę tamtych dni, w trakcie których wciąż ważyła się przyszłość granic Polski, przede wszystkim tu – na Pomorzu. O tych wydarzeniach opowiada Łukasz Grzędzicki w artykule pt. „Burzliwy schyłek 1918 roku w Gdańsku i misja Paderewskiego”.
W styczniowej „Pomeranii” jeszcze raz wracamy do warsztatów dla piszących po kaszubsku, które pod koniec ubiegłego roku odbyły się w Gdyni. Tekst pt. „Kaszubi w Wielkim Kacku” zarówno przybliża jedną z najstarszych dzielnic miasta, jak i opowiada o działaniach tamtejszego Koła gdyńskiego oddziału ZKP.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.