Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
GUS podaje: ponad 100 tys. osób mówi po kaszubsku
czwartek, 26 lipca 2012

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego prof. Janusz Witkowski przedstawił na konferencji prasowej w Warszawie ogólnokrajowy raport z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011. GUS ustalił, że 106 tys. mieszkańców Polski w domu najczęściej posługuje się językiem kaszubskim. W poprzednim spisie z 2002 r. było to 52 665 osób.

Osób posługujących się w kontaktach rodzinnych językiem innym niż polski jest wg spisu z 2011 r. 889 tys. w całym kraju, przy czym najczęściej stwierdzano, iż jest on używany na przemian z językiem polskim (729 tys.).

Z niecierpliwością czekamy na kolejne dane ze spisu powszechnego z 2011 r., a w szczególności na informacje odnoszące się do poszczególnych gmin. Będą one miały duże znaczenie poznawcze i praktyczne, ponieważ są istotne przy wprowadzaniu zapisów ustawy o mniejszościach oraz języku regionalnym.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie prowadziło społeczną akcję informacyjną pod hasłem „JO/TAK Jem Kaszëbą” zachęcającą do udziału w spisie powszechnym 2011 r. Wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy. Więcej informacji o tych działaniach na stronie www.spis.kaszubi.pl.

Ł.G.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Raport z wyników

/images/dodatkowe/lu_raport_z_wynikow_NSP2011.pdf

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.