Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Premierowe „Przygody Remusa” w gdyńskim teatrze
czwartek, 31 stycznia 2019
Nie znaleziono zdjecia
fot. Roman Jocher, GW

26 stycznia w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odbyła się premiera spektaklu „Przygody Remusa” w reżyserii Krzysztofa Babickiego na podstawie książki Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Sala teatru wypełniła się widzami chcącymi razem z Remusem wziąć udział w podróżach i przygodach, których celem było odnalezienie jego kaszubskiej tożsamości.

Widzowie zostali wprowadzeni w świat Kaszub balansujący na styku rzeczywistości oraz baśni. W szczególności godna pochwały była scenografia w postaci projekcji multimedialnej, dzięki której Remus (w tej roli Grzegorz Wolf) oraz jego przyjaciel Trąba (Rafał Kowal) mogli przemierzać niezliczone kaszubskie krainy. Warte uwagi są również przepiękne kostiumy autorstwa Hanny Szymczak jak i oryginalna muzyka, dzięki którym spektakl zdecydowanie może być dedykowany również najmłodszym.

fot. Roman Jocher, GW

Po zakończeniu sztuki gromkimi brawami podziękowano wszystkim artystom mającym wkład w stworzenie „Przygód Remusa”. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prof. Edmund Wittbrodt, podziękował ze sceny w szczególności dyrektorowi artystycznemu teatru a zarazem reżyserowi spektaklu – Krzysztofowi Babickiemu – wręczając mu pamiątkową figurkę Remusa oraz medal i dyplom 50-lecia Zrzeszenia. Podkreślił jak wielce ważna dla tożsamości regionalnej jest treść książki „Żëcé i przigòdë Remùsa” oraz fakt przedstawiania jej w formie sztuki teatralnej w tak ważnym dla kaszubszczyzny mieście jakim jest Gdynia.

fot. Łukasz Richert

Spektakl „Przygody Remusa” będzie wystawiany w Gdyni do 28 marca. Zapraszamy serdecznie wszystkich fanów dzieła Majkowskiego, nauczycieli oraz klasy uczące się języka kaszubskiego do wzięcia udziału w tej niezwykłej przygodzie jaką jest najnowsze dzieło gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Gombrowicza.

Recenzje "Przygód Remusa"w mediach:

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/51,35612,24404122.html?i=3

https://kultura.trojmiasto.pl/Nieszczesny-Remus-w-nieznosnej-bajce-O-Przygodach-Remusa-Teatru-Miejskiego-n131327.html

http://mlodagdynia.pl/czytaj/u-nas-na-kaszubach/33472

https://informator-pomorza.pl/artykul/nie-tylko-dla-dzieci-recenzja-spektaklu-przygody-remusa

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.