Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Podwójna uroczystość w Miszewie
czwartek, 7 lutego 2019
Nie znaleziono zdjecia
fot. Maciej Krajewski

Wczoraj 6 lutego w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie miała miejsce wyjątkowa, podwójna uroczystość. Zainaugurowano rok Jana Trepczyka - wybitnego kaszubskiego poety, działacza, pedagoga, który przed wojną pracował w miszewskiej szkole oraz oficjalnie otwarto nowo wybudowaną salę gimnastyczną wraz z pomieszczeniami dydaktycznymi.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Liczne delegacje Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego wraz z pocztami sztandarowymi, strażacy, dyrektorzy szkół oraz uczniowie i absolwenci.

Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i hymnu kaszub. Pierwsza głos zabrała Dorota Richert, dyrektor Szkoły Podstawowej w Miszewie, która witajac gości podwiedziła iż dzisiejsza uroczystość stanowi zwieńczenie ważnej dla lokalnej społeczności i wyczekiwanej inwestycji. - Ta sala otwiera przed nami nowe horyzonty na rozwój pasji i zainteresowań, twórczych spotkań, tworzenia nowych kart historii naszej szkoły.

Następnie głos zabrał Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, który powiedział że dzisiejsza uroczystość i realizacja tej inwestycji pokazuje, że dobrą decyzją było utrzymanie tej szkoły, nad której likwidacją przed laty się zastanawiano - Myślę, że obecność moja, zastępcy i wielu radnych świadczy o tym, że to nie jest tylko wasze święto tutaj w Miszewie. To jest święto całej naszej wspólnoty samorządowej, bo oddajemy do użytku coś, co ma służyć najbardziej dzieciom i młodzieży.

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt mówił o twórczości Jana Trepczyka, jego patriotyzmie i aktywności na rzecz Kaszub i Kaszubów. - Prgniemy, aby Jana Trepczyka poznała szersza społeczność, nie tylko kaszubska. Pokazując naszych bohaterów, chcemy żeby całe Pomorze i Polska zobaczyła, że tutaj byli ludzie, którzy byli patriotami. Ludzie dla których wartością było umiłowanie ziemi ojczystej, jej ludu oraz jego języka.

Prezes wręczy od Zrzeszeniał szkole książki oraz pamiątkowy obraz z wizerunkiem poety. Jego odsłonięcie przez Dorotę Richert, dyrektorkę szkoły, Wojciecha Kankowskiego, burmistrza Żukowa, a także prof. Edmunda Wittbrodta i Radosława Kamińskiego z wnuka Jana Trepczyka, stało się oficjalnym rozpoczęciem roku Jana Trepczyka.

W ramach wydarzenia wystąpili też uczniowie szkoły obrazując w części artystycznej natępujące słowa: Z dumą możemy powiedzieć - z pamięcią o przeszłości, z siłą teraźniejszości, z nadzieją w przyszłość. Przybliżyli zebranym historię powstawania szkoły oraz przytaczali wątki z życia Jana Trepczyka, tańcząc i śpiewając jego piosenki. Dzieci i nauczyciele pokazali w ten sposób, że kultura kaszubska ma się bardzo dobrze.

W ramach uroczystości odbyła się rweniż promocja nowego tomiku poezji Jana Trepczyka pt. Wiérztë starka dlô dzôtk. Książkę zaprezentowała zebranym dr Witosława Frankowska, wnuczka Jana Trepczyka.

O wybraniu „Méstra Jana” patronem roku 2019 zadecydowała Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Rozpoczęty w Miszewie tegoroczny cykl wydarzeń, uroczystości i publikacji ma za zadanie jak najlepiej przybliżyć wszystkim postać tego wybitnego Kaszuby.

 

 fot.Maciej Krajewski, Łukasz Richert

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.