Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Kociewia
niedziela, 10 lutego 2019

Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Trwały wówczas na Pomorzu działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią.

Na upamiętnienie tego wydarzenia zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. 10 lutego święto obchodzone jest w całym regionie, choć nie ma jednej nadrzędnej uroczystości z tej okazji. Organizatorom zależy bardziej na tym, by każdy Kociewiak w tym wyjątkowym dniu świętował po swojemu, ale mówił jak i dlaczego to robi. Światowy Dzień Kociewia jest bowiem świetną okazją by wyrazić dumę ze swojego pochodzenia. Na przykład w ramach obchodów Kociewiaczki ze Starogardu Gdańskiego wyruszają w miasto, by promować ideę, rozdają lizaki i balony. 
 
Brak centralnych obchodów nie przeszkadza mieszkańcom regionu w organizowaniu różnych aktywności. Na przykład każdego roku huczne obchody mają miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Wspólne śpiewy, pokazy rzemiosła, taniec, lokalne potrawy, warsztaty hafciarstwa, malowania na szkle – to wszystko czeka na uczestników. Podobne obchody odbywają się również w innych miastach regionu. W Tczewie z kolei świętują już kilka dni przed rocznicą historycznego meldunku w którym pojawia się nazwa Gociewie, a zwieńczeniem są koncerty zespołów folklorystycznych związanych z regionem. 
 
W obchody święta angażują się również lokalne media. W rozgłośniach radiowych odbywają się audycje opowiadające o regionie, historii czy wywiady i konkursy. Na stronach internetowych także jest głośno o wydarzeniach związanych ze świętem, za ich pośrednictwem można przesyłać m.in. wideo życzenia dla Kociewiaków. Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie nagradza z kolei wszystkich, którzy w Dniu Kociewia przyślą swoje imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania na podany adres mailowy. W zamian wysyła bowiem okolicznościową pocztówkę z pięknym kociewskim wzorem. 
 
Bardzo dobrym zwyczajem są darmowe wejścia do muzeów z terenu Kociewia. To świetna okazja dla osób spoza regionu, by poznać jego atrakcje. Innym ciekawym pomysłem z okazji Światowego Dnia Kociewia jest wręczanie fotelików samochodowych rodzicom dzieci, które urodzą się 10 lutego w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.