Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Witajcie kaszubskie serca!"
czwartek, 21 marca 2019

Łącznie 8 791 kibiców dopingowało w środowe popołudnie Treflowi Sopot w starciu z Stelmetem Zielona Góra. Najliczniejszą grupą kibiców były dzieci z Kaszub, których na meczu zjawiło się prawie 7000. Gorący doping od pierwszej do ostatniej minuty, wielkie emocje, wyrównany mecz – to był niezapomniany, koszykarski wieczór w ERGO ARENIE!

Na kaszubski mecz Trefla Sopot z Stelmetem Zielona Góra została przygotowana wyjątkowa oprawa, a na kibiców czekało wiele atrakcji: stoiska twórców ludowych z przepięknym  z kaszubskim rękodziełem: rzeźbami, haftami, burczybasami, diabelskimi skrzypcami czy ozdobami z papieru, występ orkiestry dętej z Przodkowa, liczne konkursy i nauka kibicowania również po kaszubsku, dzięki obecnemu na boisku kaszubskiemu spikerowi – Piotrowi Lessnauowi. W przerwach zatańczyły Cheerleaders Flex Sopot, które przygotowały specjalne układy, nawiązujące do kultury kaszubskiej. Kibice żółto-czarnych mogli wypróbować swoje gardła, bijąc rekordy głośności, na trybunach robiąc meksykańskie fale, wspólnie tworząc niesamowite kaszubskie spotkanie.

Bardzo ważną częścią meczu było także wręczanie nagród laureatom konkursu plastycznego „Kaszuby, tradycja, przyroda w twórczości Jana Trepczyka”.  Jeszcze raz laureatom serdecznie gratulujemy!

Galeria nagrodzonych prac konkursowych

Podziękowania wszystkim uczestnikom oraz szczerze gratulacje zwycięzcom złożyła również przewodnicząca jury konkursu - dr hab. Witosława Frankowska:

 

Dobry wieczór!

w imieniu jury konkursu plastycznego, odbywającego się w Roku Jana Trepczyka chciałabym serdecznie podziękować i pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom.

Nie ukrywam, że w dużym zaciekawieniem przystąpiliśmy do oględzin wszystkich 900 prac z całych Kaszub,  szukając w nich swoistego klucza do odczytania twórczości patrona roku. Obok kilku portretów zdecydowaną większość stanowiły ilustracje nawiązujące do konkretnych wierszy i piosenek – tu jeszcze raz dziękujemy nauczycielom za literacką inspirację.

Mimo że przedstawiany w większości prac krajobraz Kaszub z roku na rok ulega nieuchronnym zmianom, niektórym młodym artystom udało się „zatrzymać czas” i w sposób bardzo indywidualny wczytać w najważniejsze przesłanie utworów Trepczyka, tj. umiłowanie języka kaszubskiego, rodzinnych stron i ludzi je zamieszkujących. Te właśnie obrazy postanowiliśmy nagrodzić.

Z pewnością na wyróżnienie zasługuje większa liczba prac, niestety, regulamin konkursu ma swoje prawa. Uznaliśmy jednak, że szkoda byłoby, aby ta zilustrowana pamięć o Janie Trepczyku została przeniesiona do archiwum. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie dołoży wszelkich starań, by jesienią tego roku zorganizować dużą wystawę plastyczną, ukazującą najciekawsze prace – nie tylko te nagrodzone. Mamy nadzieję, że odnajdziecie wśród nich także i swoje dzieła. O szczegółach wystawy będziemy informować.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników w Ergo Arenie.

 

Galeria zdjęć, fot. Piotr Pastalenc

Galeria zdjęć, fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Galeria zdjęć, fot. Przemysław Swiderski/Dziennik Bałtycki

Galeria zdjęć, fot. Karolina Serkowska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.