Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Warsztaty regionalne „Remusowa Kara” już za nami!
poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Od czwartku do niedzieli w Pucku uczniowie pomorskich szkół średnich zgłębiali wiedzę dotyczącą kaszubszczyzny. Klub Studencki Pomorania przygotował obfitujący w wydarzenia program, gdzie dzięki połączeniu nauki z zabawą uczestnicy doszlifowywali język kaszubski, poznawali historię i kulturę regionu oraz obszary działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

Poniżej zamieszczamy relację z wydarzenia zamieszczoną na stronie nternetowej KS Pomoranii.

 

Czwartek, 5.04.2019 r.

Po upływie roku z nową energią i głową pełną pomysłów ruszyliśmy na Nordę. W tym roku Remusowa Kara zawitała do Pucka. Pierwszy wieczór jak tradycja nakazuje przeznaczony był na integrację. Najpierw nasza Pani Prezes przedstawiła podstawowe projekty naszego klubu, takie jak KWoP, czy nowości jak Złoti Jigrzan. Zapoznała wszystkich także z naszą działalnością w Youth of European Nationalities. Chwilę później, dzięki fenomenalnym zabawom przygotowanym przez Darię i Julię – nasze świeżynki po drugiej, pomorańskiej stronie mocy – mogliśmy lepiej poznać tegorocznych uczestników i ich oczekiwania wobec tegorocznych warsztatów. Dzisiejszy dzień jest pierwszym z warsztatowych. Co się wydarzy? Czy wszyscy wyjdą z tego w jednym kawałku?

 

Piątek, 5.04.2019 r.

Piątkowy poranek nie wyglądał jak każdy. Tuż przed 10 wyruszyliśmy z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w kierunku puckiego rynku, a dokładniej do Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Tam obejrzeliśmy specjalnie wystylizowane pomieszczenia, które przedstawiały dawne pracownie kowala, czy gabinet dentystyczny. Poszerzyliśmy także swoją wiedzę na temat medycyny ludowej i roku obrzędowego na Kaszubach.

Drugim zaplanowanym działaniem były warsztaty językowe prowadzone przez dr. Dariusza Majkowskiego. W trakcie zajęć uczestnicy pracowali nad trzema niezbędnymi elementami w komunikowaniu się w języku kaszubskim, czyli czytaniu, mówieniu i pisaniu.

Wieczór minął nam pod znakiem ZKP i gier zespołowych. Spotkaliśmy się bowiem z Radosławem Kamińskim – członkiem zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Łukaszem Richertem – dyrektorem biura Zarządu Głównego ZKP. Nasi goście przybliżyli nam sylwetkę Jana Trepczyka i działalność ZKP. Po oficjalnej części przyszedł czas na naukę przez zabawę. Poprzez kaszubsko-pomorański quiz i zabawę w czółko poznawaliśmy zarówno siebie nawzajem jak i otaczający nas kaszubski świat.

 

Sobota, 6.04.2019 r.

Sobotni poranek minął nam iście szlachecko. Przed południem, pod okiem pani kustosz, poznawaliśmy historię rodziny von Krockov, zwiedzając zamek w Krokowej. Każdy z nas także miał czas, by przespacerować się po przyzamkowym, budzącym się do życia ogrodzie. Po powrocie do Pucka spotkaliśmy się z Aleksandrą Dzięcielską-Jasnoch, która przeprowadziła warsztaty literackie. W tym roku skupiliśmy się na połączeniu najbardziej znanych postaci w kaszubskim Remùsa i Pana Czôrlińsczégò. Ostatnie warsztaty w tym roku przygotowaliśmy sami, a dokładniej poprowadziła je nasza Pani Prezes – Ewelina Stefańska.  Pierwszą częścią były warsztaty teatralne, druga dotyczyła międzynarodowego programu Minority Messengers. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować i zaprezentować przed wszystkimi scenkę dotyczącą obrzędu ścinania kani stylizowane na melodramat, paradokument, czy musical. Całość wieczornych warsztatów dopełnił temat mowy nienawiści. Truskawką na torcie sobotniego dnia było ognisko, które zakończyło się wspólną zorbą. Tego dnia rozdaliśmy również dyplomy uczestnictwa i nagrody dla wszystkich remusowiczów.

 

Źródło: https://pomorania.com

Fot. Wiktoria Kozikowska

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.