Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rada Naczelna obradowała w Jastarni
poniedziałek, 6 maja 2019

2 maja w Jastarni w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego, obradowali członkowie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z zaproszonymi gośćmi. Spotkanie otworzył Michał Kargul, wiceprezes ZKP, który powitał wszystkich zebranych oraz przekazał pozdrowienia od prezesa Zrzeszenia prof. Edumnda Wittbrodta, któremu stan zdrowia uniemożliwił przyjazd.

Następnie głos zabrali gospodarze miejsca, którzy zaprosili nas na Półwysep: Tryberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni wraz z Rafałem Kohnke, prezesem jastanickiego oddziału ZKP. Zrelacjonowali najważniejsze wydarzenia regionalne, które są tu organizowane oraz zaprosili wszystkich zebranych do udziału w odbywającym się tego dnia wydarzeniu „Jastarnia przòdë lat”.

Przygotowania do przyszłorocznej 100-ej rocznicy powrotu Pomorza do Polski oraz zaślubin Polski z Morzem były pierwszym tematem podjętym na radzie. Pierwsza głos zabrała Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck, która przedstawiła koncepcję  uroczystości 10 lutego 2020 roku w Pucku oraz przekazała zebranym, aby przekazali innym środowiskom tudzież organizacjom pozarządowym zaproszenie do włączenia do przygotowań. Kolejny głos zabrał Michał Kargul, który opowiedział o planach uświetniania 100-ej rocznicy przez Zrzeszenie.

Kolejnymi punktami było podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzeń sprawozdań za 2018 oraz udzielenie absolutorium Zarządowi Głównemu ZKP. Uchwały i absolutorium zostały podjęte bez głosów przeciwnych.

Kazimierz Klawiter przedstawił propozycję uchwały w sprawie rocznicy 15-lecia włączenia Polski w szereg krajów Unii Europejskiej, która to została przez Rada Naczelną podjęta w następującej treści:

Właśnie mija 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest to dobra okoliczność  na refleksję i ocenę naszych osiągnięć. W ostatnich dekadach jesteśmy świadkami i uczestnikami ważnych wydarzeń. Po fenomenie „ Solidarności” udało nam się, 4 czerwca 1989 roku, szczęśliwie przejść do świata wolności, która jest wielkim darem, ale też bardzo wymagającym wyzwaniem. Po wejściu Polski do struktur Paktu Północnoatlantyckiego, gremialnie, w gronie dziesięciu państw postsowieckich wstąpiliśmy 1 maja 2004 roku w struktury Unii Europejskiej. Wiele naszych oczekiwań spełniło się. Możemy powiedzieć, że cały Nasz Kraj i Region nadrabia utracony czas. W oczach modernizują się miasta, drogi i instytucje kultury. Przede wszystkim czujemy się bardziej bezpieczni. Nasze aktywne uczestnictwo w strukturach Unii Europejskiej jest ważne dla nas, dla Polski, Europy i całej cywilizacji. Dlatego 26 maja weźmy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na wniosek prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Rada Nadzorcza wyraziła również swoje stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w oświacie.

Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją zaistniałą w oświacie. Jakość edukacji jest kluczowa dla każdego nowoczesnego państwa. Od niej zależy nasza przyszłość, przyszłość naszych dzieci i następnych pokoleń. Nie może być mowy o podnoszeniu jakości kształcenia bez efektywnego systemu edukacji, którego istotnymi elementami są nowoczesne programy nauczania, przyjazna uczniom szkoła oraz zaangażowani i kompetentni nauczyciele. Nasze środowisko, które od dekad koncentruje się na edukacji związanej z problematyką regionalną i języka kaszubskiego wie dobrze jak ważne są to sprawy.

Nie ma dziś dobrej klasy fachowców, w jakimkolwiek zawodzie, bez odpowiedniego wynagrodzenia. Dlatego wyrażamy pełne poparcie dla środowiska nauczycielskiego i ich postulatów, ale sprzeciwiamy się wykorzystaniu uczniów do osiągania własnych celów. Sprawą fundamentalną jest by w szkołach pracowali najlepsi nauczyciele, mający najwyższe kompetencje i motywacje do pracy. Istnieje zagrożenie, że najlepsi będą odchodzić ze szkół, także przez niewłaściwe ich traktowanie.

Apelujemy do wszystkich zaangażowanych w sprawy oświaty o podjęcie konstruktywnego dialogu, opartego na wzajemnym szacunku, zrozumieniu oraz partnerstwie, wszak edukacja młodzieży jest naszą wspólną sprawą.

Po omówieniu spraw  bieżących i zamknięciu części plenarnej uczestnicy przeszli na plażę i w okolicę zabytkowej chaty rybackiej, aby móc uczestniczyć w wydarzeniu „Jastarnia przòdë lat” organizowanym przez miasto Jastarnia oraz oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni. Czwartkowa rekonstrukcja rybacka miała już swoją siódmą edycję i można ją śmiało nazwać nową tradycją Jastarni.

Rekonstrukcja ta ma charakter żywej lekcji historii, podczas której pokazane jest codzienne życie kaszubskich rybaków i ich rodzin sprzed 100 lat. Członkowie Zrzeszenia biorący udział w wydarzeniu przebierają się w specjalne, tradycyjne stroje i rozpoczynają inscenizację od poławiania laskornem, czyli siecią - tzw. niewodem, przeznaczonym do połowu łososia.

Przed chatą kaszubską, która jest zabytkiem oraz muzeum, można było spotkać kobiety i mężczyzn w tradycyjnych strojach, którzy zajmują się swoją codzienną pracą. Tak jak to było 100 lat temu: naprawianiem i suszeniem sieci, przygotowywaniem pali, wyrobem tabaki, praniem oraz gotowaniem.

Można też było skosztować tradycyjnych potraw kaszubskich, zobaczyć jak się wędzi ryby oraz porozmawiać z Jastarnikami, którzy wszystkim chętnie opowiadają o życiu codziennym, historii.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.