Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
III posiedzenie Rady Naczelnej ZKP
piątek, 21 czerwca 2019

16 czerwca w Chojnicach odbyło się III posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Pierwszym punktem obrad była informacja o mniejszości retoromańskiej ze Szwajcarii, którą przedstawił Chasper Sarott - Minister, Zastępca Misji w Ambasadzie Szwajcarii w Polsce. Powodem trzydniowej wizyty gości z Gryzonii był jubileusz 100-lecia organizacji zajmującej się podtrzymaniem i rozwojem języków retoromańskich - Lia Rumantscha.

Kolejnym punktem obrad była rozmowa o przygotowaniach do XXI Świtowego Zjazdu Kaszubów w Chojnicach. Burmistrz miasta Arseniusz Finster wraz z pracownikami magistratu oraz powiatu chojnickiego szczegółowo omówili organizację Zjazdu, przewidziany program oraz atrakcje. Czekamy jeszcze na dokładny rozkład jazdy pociągu Transcassubia, która ma dotrzeć do Chojnic ok. godz. 10.

4 czerwca br. minęła 30 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Temu zagadnieniu poświęcony był kolejny punkt, w którym były wicemarszałek senatu, honorowy członek ZKP Jan Wyrowiński wygłosił pt. „Kaszubsko-pomorska stegna na Wiejską – 4 czerwca 1989 r”. Jan Wyrowiński opowiedział swoją życiową drogę, która z Brus poprowadziła go polskiego parlamentu. Późniejszy marszałek był jedyną osobą ze środowiska ówczesnego Zrzeszenia, która dostała się do sejmu kontraktowego.

W duchu rocznicy, zebrani członkowie rady naczelnej podjęli upamiętniającą historyczne wydarzenie uchwałę:

„4 czerwca 2019 roku mięło trzydzieści lat od pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów do Senatu oraz częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Zakończyły się one pełnym zwycięstwem kandydatów Solidarności w wyborach w dniu 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowało to zmiany ustrojowe w Polsce, a następnie w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wiatr wolności, który w sierpniu 1980 roku powiał z Gdańska, rozpoczął proces upadku komunizmu. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Spełniły się dążenia Polaków do wolności, demokracji i szacunku dla wartości ogólnoludzkich.

U podstaw tych przemian, które doprowadziły do odzyskania wolności, byli ludzie działający w podziemnej „Solidarności”, wraz z tymi, którzy byli zrzeszeni i działający w organizacjach niezależnych, również takich jak Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Organizacje te odegrały znaczącą rolę w odrodzeniu niepodległej i suwerennej Polski, a po 1989 roku mogły wreszcie swobodnie i otwarcie kształtować życie społeczne, kulturalne, gospodarcze i polityczne naszego kraju. Stały się one równoprawnym podmiotem w przestrzeni publicznej oraz fundamentem w budowaniu państwa samorządowego i obywatelskiego.

Dzień 4 czerwca 1989 roku zapoczątkował również proces przywracania Kaszubom, Kociewiakom i wszystkim mieszkańcom Pomorza należnego im miejsca w Rzeczpospolitej. Jako wspólnota regionalna uzyskaliśmy możliwości nieskrępowanego kultywowania tradycji, umacniania własnej tożsamości, w tym języka, oraz wykorzystania tkwiącego w kaszubsko-pomorskiej wspólnocie regionalnej potencjału rozwojowego.

Wolność, demokracja, samorządność i patriotyzm stanowią dla nas najwyższą wartość, są one wpisane w pomorską tożsamość. Dlatego w trzydziestą rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku wyrażamy pełen szacunek i uznanie, dumę oraz podziękowanie wszystkim, dzięki którym możemy żyć dzisiaj w wolnej Polsce.”

Kolejnymi punktami w dyskusji były informacja o przygotowaniach do III Kongresu Kaszubskiego, obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski,  II Walnych Plachandrów w Wirtach oraz udziale ZKP w VI Kongresie Kociewskim.

Następnie zebrani wysłuchali sprawozdań z działalności Fundacji Wydawnictwo ZKP, spółki Akademia Kształcenia Zawodowego oraz Klubu Turystycznego „Wanożnik”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.