Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Odbył się V Areopag Pelpliński
poniedziałek, 21 października 2019

19 października w Auli Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbył się V Areopag Pelpliński. Tematem przewodnim konferencji było "30 lat po transformacji ustrojowej w Polsce".

W pelplinie spotkanie otworzyli biskup Ryszard Kasyna, prezes ZKP Edmund Wittbrodt oraz burmistrz Pelplina Mirosław Chyła. W części plenarnej wygłoszone zostały referaty:

Tożsamość narodowa w kontekście teologii małej ojczyzny ks. Franciszka Mantheya – ks. dr hab. Jarosław Babiński, prof. UKSW.

Refleksji kilka z mojej pracy w minionym trzydziestoleciu jako byłego rektora Politechniki Gdańskiej, członka Konwentu dla Europy i ministra edukacji – prof. Edmund Wittbrodt

Blaski i cienie transformacji 1989 - próba bilansu – Jan Wyrowiński, honorowy członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, były wicemarszałemk Senatu RP

Wybory czerwcowe w 1989 r. Polska droga do wolności na łamach "L'Osservatore Romano" - ks. prof. dr hab. Janusz Szulist (UMK)

30 lat przemian z perspektywy samorządowca kaszubskiej gminy Sierakowice – Tadeusz Kobiela (wójt Gminy Sierakowice)

Polska w latach 1991-2004 w oczach Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia – ks. dr Jarosław Lisica (WSKS)

Po areopagu odbyło się ostatnie posiedzienie obecnej kadencji Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zebrani przyjęli projekt sprawozdania Prezesa i Rady Naczelnej Zrzeszenia za lata 2016-2019 oraz wydłużyli termin dostarczenia dokumentów od oddziałów na Zjazd Delegatów ZKP.

Następnie Jan Wyrowiński przedstawił postać Stefan Łaszewskiego na okoliczność 100-nej rocznicy powołania go na urząd Wojewody Pomorskiego. Po zakończeniu obrad wszyscy zebrani udali się na pelpliński cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie pierwszego wojewody pomorskiego.

Stefan Łaszewski - pierwszy w historii II RP Wojewoda Pomorski. Urodził się 8 stycznia 1862 r. w Brąchnówku w powiecie toruńskim. Wychował się w tradycyjnej rodzinie ziemiańskiej. Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym, następnie uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie i gimnazjum w Chełmnie. Prawo studiował na uniwersytetach we Wrocławiu, Berlinie i Lipsku. W latach 1919–1920 piastował stanowisko pierwszego w historii II RP wojewody pomorskiego z siedzibą w Toruniu. Później, od 1922, był jednym z prezesów Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Zmarł w 1924 r. w Warszawie. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.