Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Znamy laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej
piątek, 25 października 2019

24 października 2019 r. podczas gali w Centrum św. Jana w Gdańsku wręczono najważniejsze pomorskie wyróżnienia literackie. W kategorii Kaszubska Nagroda Literacka "Mikołajka" za rok 2018 otrzymała pisarka Krystyna Lewna, publikująca swoje utwory w Wydawnictwie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski zrealizowane w roku poprzedzającym jej wręczenie lub za całokształt pracy literackiej w tym języku.

Kapituła Kaszubskiej Nagrody Literackiej, w osobach: Stanisław Janke – pisarz, publicysta i redaktor, laureat pierwszej, ubiegłorocznej, Kaszubskiej Nagrody Literackiej za całokształt twórczości, dr Dariusz Majkowski – literaturoznawca, były redaktor naczelny "Pomeranii", pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz dr Artur Jabłoński (przewodniczący), dziennikarz, współtwórca Radia Kaszëbë przyznała to wysokie wyróżnienie Krystynie Lewnie, za opowiadania, które ukazywały się w “Stegnie”, dodatku literackim miesięcznika „Pomerania” wydawanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Fot. Tomasz Fopke

W swojej twórczości pisarka konsekwentnie kreśli portrety psychologiczne kobiet i ujawnia sytuacje związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny, stanowiące wcześniej tabu w literaturze kaszubskiej. W opowiadaniach, na które zwróciła uwagę Kapituła Nagrody, wyraźny jest własny, niepowtarzalny styl pisarki, która odkrywa przed nami prawdę o ludziach. Najnowsza proza Krystyny Lewny daleka jest od symbolicznych odniesień do realizmu magicznego tak wyraźnego w twórczości Jana Drzeżdżona i przebijającego się z wcześniejszych tekstów pisarki. To sugestywny, podszyty ironią, a niekiedy czarnym humorem, może czasem świadomie przerysowany, obraz współczesnego świata – nie symbolicznego, ale fizycznego wręcz uniwersum.

Już teraz możemy zdradzić, że w przygotowaniu jest  kolejny zbiór opowiadań laureatki, który pod tytułem „Mój z mòją” już niebawem zostanie wydany przez Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nagroda dla Krystyny Lewny jest kolejnym wyróżnieniem w 2019 roku dla autorów związanych ze Zrzeszeniem. W tym roku nasze Wydawnictwo orzymało nagrody na Targach Książki w Kościerzynie za tomik poezji „Z pòla dodóm” Adeli Kuik-Kalinowskiej, za „Kaszubski leksykon rybacki” Antoniego Konkela, za legendy w zbiorze „Gdańsk. Baśniowa Stolica Kaszub” Jerzego Sampa, za kociewskie felietony „Gadki Rozaliji” Zyty Wejer, a Stowarzyszenie Kartografów Polskich przyznało Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu I miejsce w kategorii „Inne mapy i atlasy drukowane” za ścienną „Mapę historyczno-kulturową Pomorza Nadwiślańskiego”. 

fot. pomorskie.eu

Krystyna Lewna otrzymuje gratulacje od prof. Edmunda Wittbrodta prezesa ZKP

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.