Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zainaugurowano obchody 100. rocznicy
piątek, 10 stycznia 2020
Nie znaleziono zdjecia
100. rocznica powrotu Pomorza do macierzy, uroczystości w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W Toruniu 10 stycznia br. uroczyście zainaugurowano obchody 100. rocznicy powrotu Polski na Pomorze. 10 stycznia 1920 roku został ratyfikowany traktat wersalski, kończący pierwszą wojnę światową i określający granice II RP. 

Obchody tej ważnej dla nas rocznicy rozpoczęły się w przedwojennej stolicy Pomorza. Nie zabrakło delegacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz pocztu sztandarowego Zarządu Głównego ZKP, który wysoko dzierżył Bronek Cirocki w towarzystwie Zyty Górnej i Wandy Lew-Kiedrowskiej. W czasie mszy św. w katedrze św. Janów Wanda odczytała po kaszubsku fragment Listu do Efezjan. Zrzeszeniowa stanica była obecna przy odsłanianiu tablicy pamiątkowej na gmachu, w którym w okresie międzywojennym mieścił się Urząd Województwa Pomorskiego - Toruń był jego stolicą. Była również podczas ceremonii składania kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pierwszego wojewodę pomorskiego w II Rzeczypospolitej Stefana Łaszewskiego Warto przypomnieć, że zasługą miejscowego oddziału ZKP oraz Jana Wyrowińskiego było przywrócenie Toruniowi, tego zburzonego przez Niemców monumentu.
Obecni byliśmy również podczas obrad sesji połączonych sejmików kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Uczestnicy złożyli ślubowanie na wierność Rzeczypospolitej na historyczny sztandar, który z Błękitną Armią generała Hallera przebył cały szlak bojowy i był używany podczas zaślubin Polski z morzem. Podczas tej podniosłej ceremonii sztandarowi hallerczyków towarzyszył sztandar Zrzeszenia i sztandar województwa kujawsko-pomorskiego. Głos zabrał również prezes Zrzeszenia Jan Wyrowiński.


Więcej informacji, zdjęć oraz wystąpienie prezesa Wyrowińskiego można znaleźć pod linkiem: https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35287-pamiec-o-historii-buduje-wspolnote?fbclid=IwAR28TMHzrnhebRP8heIJxqS9D1mQoQ3Ai_KO6k8uPKPDdgsSngTfBtrcufA

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.