Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kurs na zgodę i ... kleryckie gwiżdże!
poniedziałek, 13 stycznia 2020

W sali Lecha Bądkowskiego zebrała się po raz pierwszy w XXI kadencji Rada Naczelna. Zapadło wiele ważnych decyzji, w tym m.in.: powołano Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego, powołano Radę Języka Kaszubskiego, zdecydowano, że kolejny Zjazd Kaszubów odbędzie się w tym roku w Pucku, powołano zespoły problemowe, w tym zespół, który ma zająć się organizacją III Kongresu Kaszubskiego, zdecydowano, że tegoroczne wpływy z 1% od podatku zostaną przeznaczone na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego.

Fot. Tomasz Keler/ZKP Słupsk


Emocje towarzyszyły wyborowi nowego Zarządu Głównego. Prezes Jan Wyrowiński zgłaszając kandydatury stwierdził, że przekonany o konieczności łagodzenia sporów i napięć istniejących w organizacji zdecydował się zgłosić kandydaturę Eugeniusza Pryczkowskiego, swego kontrkandydata w wyborach na prezesa, na funkcję wiceprezesa. W wyborach kolega Eugeniusz oraz pozostali kandydaci zgłoszeni przez Prezesa uzyskali wymaganą bezwzględną ilość głosów, ze sporym naddatkiem. Nowy Zarząd Główny tworzą: Łukasz Grzędzicki - wiceprezes, Stanisław Kobus - wiceprezes, Michał Kargul - wiceprezes, Eugeniusz Pryczkowski - wiceprezes, Łukasz Richert - sekretarz, Edmund Zmuda - Trzebiatowski - skarbnik oraz Danuta Pioch, Bożena Ugowska, Karolina Keler, Kazimierz Formela, Sławomir Szkobel, Zygmunt Orzeł i Tomasz Damaszk. Wakujące dwa miejsca zostaną obsadzone na kolejnym posiedzeniu Rady Naczelnej. Duch patrona sali czuwał na obradującymi!

Fot. Tomasz Keler/ZKP Słupsk

Fot. Tomasz Keler/ZKP Słupsk

Pani burmistrz Hanna Pruchniewska zaprezentowała stan przygotowań Pucka do obchodów 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Zrzeszenie, wespół z miastem Puckiem oraz Ligą Morską i Rzeczną jest organizatorem tych uroczystości. Z kolei zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak mówił o przygotowaniach miasta do obchodów 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego. Wspomagała go w tym Sławina Kosmulska.

Fot. Tomasz Keler/ZKP Słupsk

Po posiedzeniu Rady Naczelnej prezes Wyrowiński uczestniczył w spotkaniu opłatkowym gdańskiego oddziału ZKP. W kościele p.w. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie mszę św. odprawił ks. biskup Zbigniew Zieliński. Ewangelię odczytał po kaszubsku ksiądz proboszcz Wojciech Chistowski. Ze strony księdza biskupa Zielińskiego padło wiele życzliwych słów o Zrzeszeniu.


W wypełnionej po brzegi parafialnej kawiarence wystąpił z koncertem kolęd kaszubskich świetny Folk Acoustic. Zaś prawdziwą rewelacją wieczoru okazał się żywiołowy występ tradycyjnych gwiżdżów, w których udatnie wcielili się .... klerycy należący do Koła Kaszubów w seminarium gdańskim. Porywali do tańca i rozśmieszali do łez, nawet księdza biskupa, który wytrwał niemal do końca tego niezwykle udanego spotkania. Gratulacje dla oddziału gdańskiego i jego prezesa Wojciecha Józefa Konkela.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.