Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
I posiedzenie XXI kadencji Rady Naczelnej
wtorek, 14 stycznia 2020
Nie znaleziono zdjecia
Rada Naczelna

W sobotę 11 stycznia 2020 r. w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się inauguracyjne posiedzenie XXI kadencji Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Głównym tematem spotkania były przygotowania do 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku, o których opowiedziała Burmistrz Miasta Pucka, Pani Hanna Pruchniewska (program uroczystości 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku 10 lutego 2020 r. znajduje sie poniżej), oraz 100. rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego, którego postać przybliżył Wiceprezydent Miasta Gdańska, Pan Piotr Grzelak.

Na posiedzeniu przyjęto plan pracy Rady Naczelnej na 2020 rok. Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego powołała następujące zespoły problemowe:

  1. Zespół ds. organizacji III Kongresu Kaszubskiego
  2. Zespół ds. dziedzictwa kulturowego,
  3. Zespół ds. gospodarczych i samorządów,
  4. Zespół ds. kościoła,
  5. Zespół ds. polityki młodzieżowej,
  6. Zespół ds. oświaty,
  7. Zespół ds. polityki senioralnej.

Uprzejmie prosimy o przemyślenie kandydatur do pracy w wybranych zespołach problemowych spośród członków oddziałów ZKP. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem ZG ZKP (biuro@kaszubi.pl). 

Na spotkaniu powołano członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Rady Języka Kaszubskiego. Ukonstytuowany został również Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna. Podjęto także uchwałę w sprawie organizacji XXII Światowego Zjazdu Kaszubów, który w 2020 roku odbędzie się w Pucku.

Na zebraniu zadecydowano o przekazaniu środków, uzyskanych przez ZKP z tytułu odliczeń 1% podatku dochodowego na rzecz ZKP za 2019 rok na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego. Aby przekazać środki należy wpisać nr KRS: 0000228279 w rocznym zeznaniu podatkowym.

Po trzech godzinach sprawnie zrealizowanego porządku obrad, uczestnicy rozstali się z życzeniami owocnej pracy na 2020 rok.

 

Co ciekawego w nowym 2020 roku?

Zrzeszenie wydało kaszubskojęzyczny kalendarz na 2020 rok. Zachęcamy do nabycia kalendarza w cenie 20 zł. Poniżej link do strony:

http://kaszubskaksiazka.pl/gadzety/603-kalendarz-kaszubski.html

Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na inaugurację obchodów roku Lecha Bądkowskiego, która odbędzie się  31 stycznia 2020 roku w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk). W programie wspomnienia o Lechu Bądkowskim oraz koncert Chóru Kameralnego DISCANTUS. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie dysponuje pulą 30 dwuosobowych zaproszeń. Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem: biuro@kaszubi.pl. Bilety imienne będzie można odebrać przez koncertem w Centrum św. Jana.

(kliknij, aby powiększyć)

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na dramat pt. „Sąd Nieostateczny. Moralitet całkiem nowy. Sztuka w 3 aktach”. Spektakl odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego, o godzinie 20.00 w Teatrze Wybrzeże z okazji 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego. Wstęp wolny! Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem: biuro@kaszubi.pl.

Zachęcamy do udziału w spacerze kuratorskim po wystawie stałej ECS pt. „LECH BĄDKOWSKI. SPACER W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN”, który odbędzie się 26 stycznia, w niedzielę, o godz. 15 w Europejskim Centrum Solidarności pod przewodnictwem dr Krzysztofa Kordy, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, przez lata zawodowo związanego z Europejskim Centrum Solidarności.

Istnieje możliwość wypożyczenia wystawy pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”, stworzonej przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Link poniżej:

http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/powr%C3%B3t-pomorza-w-granice-rzeczypospolitej-w-setn%C4%85-rocznic%C4%99-1920%E2%80%932020-0

 

Kalendarium obchodów 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego:

24 stycznia 2020, Toruń - Jedna z sal Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego otrzyma imię Lecha Bądkowskiego. Następnie odbędzie się sympozjum w I LO w Toruniu.

24 stycznia 2020, Wejherowo - Wernisaż wystawy pt. "Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984) w Muzeum Pismiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

22 stycznia 2020, Gdańsk - Spacer po wystawie stałej w ECS w setną rocznicę urodzin, przewodnik dr Krzysztof Korda. ZKP otrzyma od ECS bilety.

29 stycznia o godz. 17.30 w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) odbędzie się promocja książki Sławiny Kosmulskiej (córki Lecha Bądkowskiego) - "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" wydanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,

31 stycznia 2020, Gdańsk Oficjalna Inauguracja Obchodów w kościele św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje koncert wzbogacony tekstami/myślami Lech Bądkowskiego, które przeczytają prof. Józef Borzyszkowski, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, Donald Tusk, Miłosława Kosmulska. Oprawa muzyczna Chór Discantus z Gowidlina, scenariusz wydarzenia prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Wstęp wolny biletowany.

Od 2 stycznia do 29 lutego w Kaszubskim Forum Kultury będzie można oglądać wystawę komiksową „Lech Bądkowski – obrazy z życia”. Jej treścią jest historia życia tego zasłużonego Pomorzanina w formie opowieści obrazkowej, kolażu. Autorami prezentowanych na wystawie komiksów są: Anna Pietralczyk (ps. Avi), Monika „Laurie” Sodkiewicz, Agata Sobiepan, Unka Odya, Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka,

3 lutego 2020, Gdańsk ZKP zaprasza do Teatru Wybrzeże na dramat Lecha Bądkowskiego pt. Sąd nieostateczny. Sztuka odbędzie się w języku kaszubskim! Godz. 20.00. Wstęp wolny biletowany.

11 lutego o godz. 19.00 Koło ZKP Gdynia Wielki Kack organizuje pokaz filmu dokumentalnego o Lechu Bądkowskim "Kryptonim Inspirator" w reż. Henryki Dobosz i Marii Mrozińskiej. Gościem spotkania będzie Sławina Kosmulska. Miejsce: Kawiarnia "Przystań" przy parafii pw. Św. Wawrzyńca w Gdyni (ul. Źródło Marii 18),

26 lutego 2020, Gdańsk -ECS zorganizuje sympozjum pt. Działalność i idee Lecha Bądkowskiego z udziałem Sławiny Kosmulskiej, prof. Józefa Borzyszkowskiego, Aleksandry Dulkiewicz oraz Donalda Tuska.

Luty/marzec 2020, Warszawa - Klub Studencki Pomorania oraz senator Kazimierz Kleina zorganizują w Senacie RP konferencję poświęconą Lechowi Bądkowskiemu.

Marzec 2020, Gdańsk Warsztaty regionalne Remusowa kara dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, organizowane przez Klub Studencki Pomorania, których tematyka będzie związana z działalnością Lecha Bądkowskiego.

25 kwietnia 2020, Luzino – W SP nr 1 im. Lecha Bądkowskiego odbędzie się Rada Naczelna ZKP poświęcona Lechowi Bądkowskiemu oraz zostanie wystawiona sztuka przez uczniów szkoły.

 

Kalendarium wydarzeń w województwie pomorskim z okazji 100-lecia powrotu Pomorza do Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z morzem:

https://zaslubiny.pomorskie.eu/kalendarium-wydarzen

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.