Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W Dworze Artusa uczczono stulecie powrotu Pomorza
poniedziałek, 10 lutego 2020

Uroczyste przemówienia i premiera jubileuszowego albumu - tak w niedzielę, 9 lutego 2020 r. uczczono w gdańskim Dworze Artusa 100-lecie powrotu Polski na Pomorze. Gościem specjalnym był Jerzy Pławski, syn porucznika Eugeniusza Pławskiego, który 10 lutego 1920 r. w Pucku, na zaślubinach Polski z morzem, wydał komendę do wciągnięcia bandery narodowej na maszt.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jerzy Pławski otrzymał brawa od uczestników uroczystości w Dworze Artusa: przedstawicieli pomorskich samorządów, działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także delegacji sejmików samorządowych woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego. Na jubileusz 100-lecia zaślubin Polski z morzem przyjechał specjalnie z Kanady, gdzie mieszka na co dzień. Na poniedziałek, 10 lutego 2020 r., zaplanowano wzruszającą uroczystość w Pucku - Jerzy Pławski wyda tę samą komendę do wciągnięcia biało-czerwonej bandery na maszt, jak zrobił to sto lat wcześniej jego ojciec, w obecności gen. Józefa Hallera.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Eugeniusz Pławski jest postacią niezwykle zasłużoną. Po zaślubinach Polski z morzem był komendantem Portu Wojennego Puck, a następnie dowódcą okrętów Marynarki Wojennej RP - m.in. kanonierek ORP “Komendant Piłsudski” i ORP “Generał Haller”. W latach II wojny światowej pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, dowodził niszczycielem ORP “Piorun”, a następnie krążownikiem ORP “Dragon”. Był także dowódcą dywizjonu okrętów podwodnych i dywizjonu niszczycieli. Służbę zakończył w randze komandora, jako szef polskiego Inspektoratu Marynarki Wojennej. Po wojnie osiadł w Kanadzie, gdzie zmarł w 1972 r. W roku 2004 Jerzy Pławski sprowadził prochy ojca z Kanady do Polski, na Cmentarz Marynarki Wojennej RP w Gdyni Oksywiu. 

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uroczystość w Dworze Artusa była manifestacją współczesnego pomorskiego patriotyzmu. Była też wyrazem potrzeby, by o historii opowiadać w sposób prawdziwy, a nie pod dyktando specjalistów od politycznej propagandy. Dlatego na jubileusz przygotowano album “Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”. Pomysł tego wydawnictwa wyszedł ze Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Autorami są prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Książka wydana została wspólnym wysiłkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego. Można ją nabyć w siedzibie WiMBP przy Targu Rakowym w Gdańsku, a także wkrótce przez internet - TUTAJ. Cena to zaledwie 20 zł za książkę z interesującym tekstem, bardzo starannie wydaną i bogato ilustrowaną.

Źródło: http://bit.ly/2OEp8wA

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.