Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
100-lecie zaślubin Polski z morzem
poniedziałek, 10 lutego 2020

Uroczystości, zaplanowane w Gdańsku na niedzielę, 9 lutego 2020 r., a związane z obchodami 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem, zakończyły się koncertem z udziałem wybitnych artystów - Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal i Mirosława Baki. Goście Filharmonii Bałtyckiej wysłuchali kompozycji inspirowanych morskim żywiołem. Utwór “Balticetta” został napisany przez Leszka Możdżera specjalnie na tę okazję.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Koncert w Filharmonii Bałtyckiej, który poprowadził Konrad Mielnik, rozpoczął się wykonaniem dwóch hymnów - Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymnu Kaszubskiego skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego. Wykonały je połączone siły Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Anety Majdy oraz Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Błażeja Połoma. Akompaniowała im Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pierwszym utworem o charakterze marynistycznym, którego wysłuchali goście tego wieczoru była Legenda Bałtyku op. 28, skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego w 1924 roku. Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dyrygowała Agnieszka Duczmal. Mirosław Baka odczytał też kazanie zwane Manifestem Kaszubów wygłoszone przez ksiądza ppłk Józefa Wrycza w 1920 roku.

Pierwsza część koncertu zakończyła się wykonaniem La Mer Claude'a Debussy'ego. 

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Po przerwie, dwudziestominutowa Fantazja symfoniczna Morze op. 28 Aleksandra Głazunowa poprzedziła prapremierowe wykonanie dzieła specjalnie na tę uroczystość zamówionego przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Kompozytorem dobrze przyjętej przez słuchaczy delikatnej, inspirowanej La Mer Debussy'ego "Balticetty" był Leszek Możdżer, który grał też na fortepianie.

Źródło: http://bit.ly/2He3drC

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.