Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera
poniedziałek, 10 lutego 2020

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Decyzją Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, kończącego I wojnę światową, znaczna część Pomorza, bez Gdańska, została przyznana Polsce. Proces przejmowania pomorskich ziem przez Wojsko Polskie zakończył się symbolicznym gestem gen. Józefa Hallera, który wrzucił obrączki do Bałtyku. Legendarne zaślubiny Polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 roku w Pucku.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Jedną z obrączek generał Haller wrzucił do morza, a drugą rzekomo nosił do końca życia - mówił w naszym programie "Wszystkie strony miasta" Łukasz Grzędzicki, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego. - Obrączka zachowała się, jest przechowywana w muzeum [od red.: Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego przy sanktuarium w Licheniu] i na tej obrączce wygrawerowano napis: ”Gdańsk 10.2.1920 Puck". My chcemy do tej tradycji nawiązać.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nie wszyscy jednak wiedzą, że idea zaślubin zrodziła się w głowach naszych pomorskich przodków - to oni ufundowali platynowe obrączki i przekazali je pierwszemu staroście pomorskiemu Józefowi Wybickiemu, który był odpowiednikiem dzisiejszego marszałka województwa. Sto lat temu, na dworcu w Gdańsku, Józef Wybicki wręczył te obrączki Józefowi Hallerowi. Dziś ten gest powtórzyli Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Dzisiejsze wydarzenie to przypomnienie niezwykle ważnej historii, która często była identyfikowana przez symboliczny i końcowy akt, jakim były zaślubiny Polski z morzem – powiedział Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego. - Nie przypominam sobie, by w ostatnich latach przypominano o fakcie przekazania obrączek przez Polonię gdańską, która co prawa była niezadowolona i rozczarowana tym, że Gdańsk nie znalazł się w granicach ówczesnej Rzeczypospolitej, ale jednocześnie wyrażano tu wielkie nadzieje, że Gdańsk będzie polski. Przyjęto tu poważne zobowiązania dotyczące pracy nad polskością gdańska. Były namacalne tego efekty, powstało przecież gimnazjum polskie, wydawano publikacje w języku polskim. Chcielibyśmy, aby współcześni Pomorzanie i Polacy poznali tę historię.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Aby przybliżyć tę historię, należy cofnąć się o sto lat, gdy generał Józef Haller przyjechał z Torunia do Gdańska, aby spotkać się z pomorską Polonią. Na generała czekały wtedy tłumy, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Tak też było i dzisiaj, w niedzielę 9 lutego 2020 roku.

Z tą różnicą, że na peronie nr 5 czekało tym razem na mieszczan również wiele festynowych atrakcji, takich jak fryzjerzy z epoki, poeci wygłaszający wiersze, pokazy rekonstruktorów historycznych czy specjały kuchni regionalnej. Niezwykłą atrakcją, do której ustawiła się długa kolejka był odtworzony XIX- wieczny aparat fotograficzny. Chętnych do przebieranek i zrobienia czarno-białych zdjęć było bardzo wielu. 

Źródło: http://bit.ly/2UF3f3K

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.