Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Podziękowania od Prezesa Jana Wyrowińskiego
środa, 12 lutego 2020

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za tak liczny udział delegacji oraz pocztów sztandarowych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na uroczystościach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku. Nasza obecność była bardzo widoczna, a rolę Kaszubów w pielęgnowaniu pamięci o naszej ojczyźnie i święcie zaślubin wspominano w każdym wystąpieniu. Tegoroczna uroczystość swym rozmachem przekraczała dotychczasowe upamiętnienia i była na miarę wagi tego, co stało się przed stu laty w Pucku.

fot. Jan Wyrowiński, 10.02.2020 r. Puck

Jako współorganizatorzy staraliśmy się dołożyć wszelkiej staranności, aby wszystkie elementy uroczystości przebiegły na wysokim poziomie. Nasi przedstawiciele: prezes oddziału ZKP w Pucku Adam Zażembłowski oraz dyrektor Biura ZKP Łukasz Richert, którym jestem bardzo wdzięczny za ich zaangażowanie,  byli obecni na każdym spotkaniu organizacyjnym i znane nam były wspólne ustalenia przedstawicieli Miasta, Wojska i innych służb. Jednak sytuacja, w której połowa pocztów sztandarowych, samorządowcy, zaproszeni goście, w tym Prezes Zrzeszenia nie zostali wpuszczeni do kościoła, była rzeczą niespodziewaną i nieuzgodnioną. W naszej historii wielokrotnie współorganizowaliśmy wydarzenia z udziałem najważniejszych osób w państwie, ale poniedziałkowa decyzja Służby Ochrony Państwa o niewpuszczaniu osób do kościoła była czymś bez precedensu. Prośby, rozmowy, apele o zmianę decyzji pozostały bez odzewu. Jest mi szczególnie przykro, że nie zostały należycie uhonorowane poczty sztandarowe.

Pragnę podkreślić, że ze strony pani Burmistrz Hanny Pruchniewskiej spotykaliśmy się cały czas z życzliwością i otwartością na nasze propozycje współuczestniczenia w uroczystościach. To co się wydarzyło nie jest w żadnej mierze jej winą.

Na okoliczność uroczystości w Pucku, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wydało książkę pt. Pòlskô złączonô z mòrzã. Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II Wojnie Światowej autorstwa dra Mirosława Kuklika, opisującą wyjątkowe zasługi naszej organizacji w tej mierze. Publikacja ta była nieodpłatnie dystrybuowana wśród uczestników uroczystości. Jeżeli nie otrzymaliście Państwo egzemplarzy proszę o informację zwrotną, a nasze Biuro wyśle ją do Państwa pocztą.

Z poważaniem

Jan Wyrowiński

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego


Wystąpienie Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z 10 lutego 2020 r. w Pucku:

Tczëwôrtny Wasto Prezydence! Tczëwôrtnô Wastnô Marszałek! Tczëwôrtny Wastostwò!

To, że przed 100 laty, 10 lutego 1920 roku doszło do uroczystych zaślubin Polski z Morzem, to, że przed 100 laty odradzająca się Polska odzyskała dostęp do Bałtyku ze wszystkimi płynącymi z tego faktu dobrodziejstwami, stało się w głównej mierze możliwe dzięki postawie Kaszubów, odwiecznych mieszkańców tej nadmorskiej ziemi, którzy świadomi swej odrębności etnicznej i kulturowej, przez czas pruskiej niewoli trzymali z Polską, którzy trzymali z Bogiem!

Do przekonania, że „co kaszubskie to polska” doszła zorganizowana w ruchu młodokaszubskim rodzima inteligencja, której przedstawiciele odegrali kluczową rolę w procesie przywracania polskiej państwowości na Kaszubach i Pomorzu, że wspomnę choćby Aleksandra Majkowskiego, Jana Karnowskiego, Bolesława Lipskiego i Franciszka Kręckiego, szefa Organizacji Wojskowej Pomorza. To oni prowadzili Kaszubów kaszubską stegną do niepodległej Polski. Wielu z nich przyszło za swoje ówczesne zaangażowanie zapłacić w 1939 roku cenę najwyższą!

To za sprawą ich i rzeszy im podobnych budzicieli kaszubskiego ducha, w tym wielu księży katolickich, polska delegacja w Wersalu mogła położyć na negocjacyjnym stole twarde i trudne do zbicia argumenty.

Siła tych argumentów brała się z efektów tytanicznej pracy organicznej, którą utożsamiająca się z polskością społeczność Kaszub i Pomorza w drodze samoorganizacji i z umiejętnym wykorzystaniem przepisów pruskiego prawa, w zażartej rywalizacji z żywiołem niemieckim,  wykonała na niwie gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Bracynowie Kaszëbi!

Tak jak sto lat temù wa so zjacha dzysô w gromadze do Pùcka

Niech całô Pòlska òbôczi jaczim mòdłã naszich starków, swiądny jich pòswiãceniô i dérowaniô przë Pòlsce przez czas prësczi niewòlë, wiérny naszi prastôri mòwie, wiérny tradycji i zwëkóm dërch trzimómë starżã nad Bôłtã. 

Jesteśmy z naszymi sztandarami, sztandarami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, znakami i atrybutami naszej tożsamości. Od zwycięstwa „Solidarności” w 1989 roku spełniają się w pełni marzenia młodokszubów wiodących przed stu laty Kaszubów do Polski. Czujemy się nareszcie prawdziwymi gospodarzami naszej ziemi, budując jej pomyślność poprzez zaangażowanie w samorząd terytorialny i z wykorzystaniem pomorsko-kaszubskich cnót: rzetelności, dotrzymywania umów, solidności, pracowitości i punktualności. Z pomocą Rzeczypospolitej swobodnie pielęgnujemy i rozwijamy język kaszubski i krzewimy kulturę. Tym sposobem najlepiej służymy naszej wielkiej ojczyźnie Polsce.

Niech żëją Kaszëbë! Niech żëje Pòmòrzé! Niech żëje Pòlskô!

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.