Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
21 lutego. Dzień Języka Ojczystego
piątek, 21 lutego 2020

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten, ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako światowe święto różnorodności językowej i wielojęzycznej edukacji, ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o języki ojczyste, dbania o ich rozwój i trwanie. W przypadku Kaszubów i języka kaszubskiego ma to szczególne znaczenie, jest to bowiem jedyny w Polsce język regionalny!

Kaszubski język należy do zachodniosłowiańskiej grupy, indoeuropejskiej rodziny językowej. Najstarsze zapisy, zawierające kaszubizmy, pojawiły się w 1584 roku za sprawą Szymona Krofeja, pastora w Bytowie, w jego tłumaczeniach ksiąg religijnych, zatytułowanych Duchowne piesnie Dra Marcina Luthera


 

Czy wiesz, że w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach na Pomorzu języka kaszubskiego uczy się 20500 uczniów? Język kaszubski spełnia w naszym regionie nie tylko rolę kulturową i komunikacyjną. Jest używany głównie w domu i kontaktach sąsiedzkich. W wielu kaszubskich rodzinach został zerwany proces międzypokoleniowego przekazu znajomości rodzinnej mowy. Aby upowszechniać znajomość języka kaszubskiego, po 1991 r. zaczęto wprowadzać nauczanie tego języka do szkół jako przedmiotu dodatkowego – przedmiotu dla chętnych. Nauka języka kaszubskiego daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem. Według danych SIO Kuratorium Oświaty w Gdańsku w obecnym roku szkolnym w szkołach podstawowych uczy się 19 365  dzieci, w szkołach ponadpodstawowych – 1135 uczniów.


 

Czy wiesz, że na Kaszubach w 745 miejscowościach znajdują się tablice z dodatkowymi, tradycyjnymi nazwami w języku regionalnym? Pierwsze pojawiły się 21 lipca 2008 r. w Szymbarku/Szimbarku (gmina Stężyca). Ich wprowadzenie umożliwiła uchwalona 6 stycznia 2005 r. „Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”, ale decyzję o faktycznym pojawieniu się dwujęzycznych tablic na rogatkach miast i wsi podejmują sami mieszkańcy. Pierwszym ośrodkiem miejskim z oficjalnym nazwami kaszubskimi stał się od 4 lipca 2010 r. Bytów/Bëtowò. Obecnie tablice z nazwami miejscowości po kaszubsku znajdują się w następujących gminach: powiat kartuski – gmina Stężyca, Chmielno, Sierakowice, Sulęczyno, Kartuzy, Somonino, Żukowo; powiat wejherowski – gmina Linia, Luzino, Szemud, Wejherowo; powiat bytowski – gmina Bytów, Czarna Dąbrówka, Lipnica, Parchowo; powiat chojnicki – gmina Brusy, powiat kościerski – gmina Kościerzyna, Lipusz, Karsin i Dziemiany.


 

Czy wiesz, że  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie  wydaje Wielki Słownik POLSKO-KASZUBSKI  autorstwa Eugeniusza Gołąbka? Do 2019 roku ukazały się 4 tomy:  A-K,  L-O,  P i R-Ś. Wydawnictwo adresowane jest do wszystkich zainteresowanych językiem kaszubskim, a w szczególności do nauczycieli języka kaszubskiego, studentów etnofilologii, piszących po kaszubsku czy dzieci uczących kaszubskiego w szkole. Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.


Czy wiesz, ze języka kaszubskiego możesz uczyć się również przez zabawę? Połączeniem przyjemnego z pożytecznym jest, gra wspomagająca naukę kaszubskiego, wydane przez ZKPZapadli Zómk i Kaszëbsczé Słówka. Gry przeznaczone są dla dzieci, ale do gustu przypadną zapewne osobom podejmującym naukę kaszubskiego w każdym wieku. Kolejną propozycją nauki języka przez zabawę jest gra  Professor Why™ Chemiô - gra komputerowa z elementami edukacji, która umożliwia wykonywanie dziesiątek eksperymentów chemicznych w bezpiecznym, wirtualnym laboratorium. ZKP przygotowało wersję kaszubską gry!


 

Czy wiesz, że wydano  zestaw fiszek do nauki języka kaszubskiego?  Hasła, wyrażenia i zdania zaprezentowano na 700 trwałych kartonikach, które zaprojektowano ze szczególną dbałością o prostotę i przejrzystość. Dzięki Fiszkom Kaszubskim poznasz nie tylko bogate słownictwo, ale także wzory odmian, formy nieregularne czy reguły gramatyczne. Starter zawiera również 2 godziny nagrań pomocniczych z wymową i tłumaczeniem. Przykładowe zdania do KAŻDEGO słówka to gotowe wzorce komunikacyjne, dzięki którym przećwiczysz ich użycie w kontekście.

Czy wiesz, że języka kaszubskiego możesz nauczyć się sam korzystając z pomocy naukowych umieszczonych na portalu edukacyjnym Skarbnica Kaszubska? Ta strona przeznaczona jest nie tylko dla nauczycieli języka kaszubskiego, ale także dla osób uczących się tego języka i wszystkich innych zainteresowanych językiem kaszubskim, kulturą oraz literaturą kaszubską. Tu znajdziesz podstawowe informacje o gramatyce języka kaszubskiego i za darmo możesz pobrać sobie podręcznik do nauki kaszubskiego.

 


 

Czy wiesz, że artykuły w języku kaszubskim, zamieszczone w miesięczniku „Pomerania” możesz nie tylko przeczytać, ale także posłuchać? Na stronie „Pomeranii” znajduje się prawie 130 kaszubskojęzycznych artykułów w wersji audio, które ukazywały się na łamach miesięcznika od 2012 roku. To kolejna pomoc dla tych, którzy chcą podszlifować swoją kaszubszczyznę zarówno w formie pisanej jak i mówionej.

Czy wiesz, że dzięki Akademii Bajki Kaszubskiej możesz wprowadzić swoje dziecko w świat kaszubskiej bajki? Od kilku lat Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, wspólnie z Radiem Gdańsk realizuje kampanię społeczną „Kaszubskie Bajania”. Kampania ma na celu zarówno podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom, jak też rozpowszechnianie języka i kultury Kaszub, przy wykorzystaniu bogactwa bajek i baśni kaszubskich. Do tej pory ukazało się dziewięć wydawnictw płytowych, na których znani Kaszubi i ludzie związani z Pomorzem czytają bajki dla dzieci. W zeszłym roku ukazał audiobook z powieścią „Żëcé i przigòdë Remusa” w interpretacji Zbigniewa Jankowskiego. Nagrania oraz teksty czytanych bajek  dostępne są na stronie Akademii Bajki Kaszubskiej.

Czy wiesz, że swoje językowe dylematy możesz rozwiązać dzięki internetowej poradni języka kaszubskiego? Pomogą ci w tym członkowie Rady Języka Kaszubskiego, do których możesz zwrócić się przez Internet. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowa pisownia w języku kaszubskiemu zajrzyj na stronę:

http://www.rjk.org.pl/contact

 

Jeśli chcesz nauczyć się języka kaszubskiego, poznać bogatą historię i kulturę Kaszub, a wszystko to w unikatowej scenerii kaszubskiej krainy zapraszamy na VI Letnią szkołę języka kaszubskiego, kultury i historii Kaszub,  która odbędzie się na przełomie czerwca i lipca. Letnia szkoła języka to nauka języka kaszubskiego pod okiem profesjonalnej kadry, ale również niepowtarzalne doświadczenie żywej kaszubskiej kultury, możliwe dzięki atrakcyjnym wspólnym wyjazdom do okolicznych miejscowości, uczestniczeniu w najważniejszych imprezach kulturalnych, wynikających z kaszubskiego kalendarza obrzędowego. Zapraszamy!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.