Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja nowego podręcznika do nauki kaszubskiego
środa, 26 lutego 2020

Oferta wydawnicza wzbogaciła się o kolejny podręcznik do nauki języka kaszubskiego, tym razem dla uczniów V klasy szkoły podstawowej. Warto podkreślić, że jest to pierwszy podręcznik dostosowany do nowej podstawy programowej z 2017 r. Publikacja prezentuje bogatą tematykę, w obrębie której pojawiają się nie tylko odniesienia do tradycji Kaszub, ale też nawiązania do współczesnego świata, w tym nowinek technicznych.

 

Promocja i prezentacja nowego podręcznika odbyła się w Szkole Podstawowej im. ks. Bernarda Sychty w Puzdrowie. Nieprzypadkowo w tym miejscu, bo właśnie w tej szkole uczy języka polskiego i kaszubskiego autorka Emilia Maszke, i to właśnie tam, na lekcjach rodnej mowy, powstawały kolejne zadania, ćwiczenia, teksty zawarte w podręczniku.

Nową publikację zaprezentowała Danuta Pioch, która podkreśliła jej walory edukacyjne i merytoryczne, zwracając  przy tym uwagę na ciekawe opracowanie graficzne.

W części artystycznej przybyli goście mieli okazje obejrzeć przedstawienie „Diôbelsczé zelskò”  przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Puzdrowie na podstawie bajki Jerzego Sampa, a scenariusza autorstwa Teresy Wejer. Uczniów przygotowała nauczycielka języka kaszubskiego Anna Knypa. Zebraną publiczność zachwycił również występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”

 

Na końcu o swojej twórczej drodze opowiedziała sama Autorka, która podziękowała również za pomoc przy tworzeniu podręcznika m.in. literatom oraz ludziom dbającym o kulturę i edukację kaszubską. Wyraziła również nadzieję, że uczniowie korzystając z jej dzieła, rozkochają się w języku i literaturze kaszubskiej.


 

Na promocji nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a nade wszystko dyrektorów i nauczycieli języka kaszubskiego, którzy licznie przybyli na wydarzenie.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie składa serdeczne podziękowania za przygotowanie spotkania pani Dyrektor Mirosławie Masowej, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły podstawowej w Puzdrowie; p. choreograf Irenie Warmowskiej, koordynatorce ds. zespołu Paulinie Węsierskiej i członkom Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”.

Więcej zdjęć na: http://sppuzdrowo.sierakowice.pl/promocja-podrecznika-do-nauki-jezyka-kaszubskiego/

 

Zdjęcia: Zbigniew Byczkowski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.