Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dziś mija 5 lat
czwartek, 2 kwietnia 2020

Dziś mija 5 lat od tragicznego 2 kwietnia, kiedy to odeszło od nas dwóch wielkich Kaszubów: prof. Jerzy Treder oraz pisarz, dziennikarz i poeta kaszubski - Stanisław Pestka.

Prof. dr hab. Jerzy Treder urodził się 14 kwietnia 1942 roku w Białej Rzece (dziś część Rumi). Zajmował się historią języka polskiego i kaszubskiego, dialektologią i onomastyką. W swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. Był również doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Od 1970 roku, czyli od powstania tej uczelni, związany był z Uniwersytetem Gdańskim. W swoim dorobku naukowym miał ponad 300 publikacji.
Od 1973 r. prof. Jerzy Treder należał do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zasiadał w jego naczelnych władzach. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach popularyzujących język kaszubski. Miał udział m.in. w realizacji cyklu projektów kulturalnych pod nazwą Verba Sacra – Modlitwy Katedry Polskich. Zajmował się normalizacją pisowni wielu kaszubskojęzycznych wydawnictw.

Stanisław Pestka urodził się 8 kwietnia 1929 r. w Rolbiku (powiat chojnicki). Tam też, od 1939 r., chodził do szkoły podstawowej. Od 1945 r. uczył się w gimnazjum im. gen. J. Wybickiego w Kościerzynie, gdzie w 1950 r. złożył egzamin maturalny. W latach 1950-53 studiował polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a później pracował jako nauczyciel w średnich szkołach, najpierw w Lidzbarku Warmińskim (1953-55), potem w Sławnie (1955-58). Już wówczas pisał do różnych czasopism. W latach 1958-61 był w redakcji pisma „Kaszëbë”. Po jego zamknięciu przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie kierował działem kulturalnym „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. W 1965 r. zamieszkał w Szczecinie, gdzie pracował w Polskim Radiu. Po dwóch latach wrócił do Bydgoszczy. Tam znalazł zajęcie w czasopiśmie młodzieżowym „Fakty i Myśli”. W 1968 r. wszedł do redakcji gdańskich„Liter”. Po zamknięciu tego pisma przeszedł do „Tygodnika Morskiego”, a potem do „Czasu”. Od 1969 r. był w redakcyjnym kolegium „Pomeranii”, a w latach 1969-72 i 1990-94 prowadził to pismo. W latach 1976-1980 i 1992-1994 był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, później jeszcze kilka lat działał we władzach tej organizacji.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.