Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O zwyczajach wielkanocnych na binie
wtorek, 7 kwietnia 2020

Wielkanoc już  niedługo…. Zapraszamy do zapoznania się, z niepublikowanym dotąd, scenariuszem  teatralnym zatytułowanym „Kaszëbsczé Jastrë” autorstwa  Felicji Baski-Borzyszkowskiej, nauczycielki języka kaszubskiego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym  w Brusach, autorki podręczników do szkół ponadpodstawowych.

 

Pòkąd stoją nasze chëczë, pòtąd żëją kaszëbsczé zwëczi”

                                                                                                          /A. K. Hërsz/

 

Rys. Marian Busler

„Wiele już napisano na temat wielkanocnych zwyczajów: o obdarowywaniu dzieci łakociami, o zajączkach, marcepanowych i czekoladowych jajeczkach, tradycyjnych napitkach i cukrowych barankach. Pisano o święceniu potraw, bogato zastawionych stołach, krótko mówiąc: o tym wszystkim, co tworzy nieodłączny folklor miejsca” – czytamy w tekście prof. Jerzego Sampa „O gdańskim wieczerniku i świątyni Zbawiciela”.

            Czëtającë te słowa, przëbôcziwóm so dzéń, czej w brusczim liceùm pòtkelë sã dwaji znajôrze kaszëbsczi kùlturë: zwëków i òbrzãdów. Prof. Samp przëwòłiwôł mòtiwë ò kaszëbsczi òbrzãdowòscë, a Bernat Hinc (ps. Szrédrów Ben, Władi Òbzérôcz) kôrbił z ùczniama ò swiątecznëch zwëkach w jegò i jich dodomach. Kòżdi z nas òstôł òbdarowóny zestôwkã w òpracowanim drëcha Bena „Kaszëbsczi rok òbrzãdowi” z pòdzélã na: miesące, lëdowé zwëczi, kòscelné òbrzãdë, gbùrsczé zwëczi, warkòwé zwëczi.

            Czej czegò zabãdã, zazéróm do dokazów nëch wiôldżich znajôrzów kaszëbsczi kulturë i wëzwëskùjącë je, przërëchtowùjã jaczé pòkôzczi na binã. A to jeden z nich:

 

 „Kaszëbsczé Jastrë”  (opr. na spòdlim tekstu Szrédrów Bena)

 

Pobierz

                                                                                 

Felicja Baska-Borzyszkowska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.