Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska Droga Krzyżowa online
wtorek, 7 kwietnia 2020

Z inicjatywy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie został przygotowany specjalny film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego potrzebą chwili było przygotowanie innej formy tego wydarzenia.

 

- Wspólnie z o.o. Franciszkanami i Twoją Telewizją Morską zaproponowaliśmy jako Muzeum inną formę Drogi, co spotkało się z życzliwym przyjęciem. Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest od roku 2013 dr Ludmiła Modzelewska. Co roku inny jest patron Drogi - w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Tysiąclecia – mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Jednym z uczestników będzie Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który przeczyta rozważania przy ostatniej stacji. Oprócz tego usłyszymy czytania po kaszubsku m.in. z: Brazylii, Warszawy, Szczecina, Watykanu i... Japonii. Czytającymi będą dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, osoby świeckie i duchowne, posługującymi się różnymi odmianami kaszubszczyzny.

Serdecznie zapraszamy 10 kwietnia do wzięcia udziału w Kaszubskiej Drodze Krzyżowej z Kalwarii Wejherowskiej na antenie Twojej Telewizji Morskiej (dokładną godzinę audycji podamy już niebawem na stronie).


Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu, przyciągają na Kalwarię tłumy wiernych. Droga krzyżowa na Kalwarii rozpoczyna się wyjściem z kościoła klasztornego i procesją do Kaplicy Piłata. Na czele procesji niesione są chorągwie kalwaryjskie oraz krzyż. Przystanki Drogi Krzyżowej przypadają przy głównych kaplicach Kalwarii. Misterium Męki Pańskiej organizowane w Wielki Tydzień stanowi połączenie uroczystości religijnej z inscenizację teatralną okazującą Mękę Jezusa Chrystusa. Wielkie wrażenie na widzach wywiera szczególnie moment przybicia Chrystusa do krzyża i scena Jego śmierci. Dzięki wysokim walorom duchowym i artystycznym inscenizacje zyskały duży rozgłos i uznanie, przyciągając coraz liczniejsze grono wiernych. W misterium grają członkowie grupy teatralnej Misternicy Kaszubscy, działającej przy Wejherowskim Centrum Kultury. Nową tradycją jest inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, organizowano na ulicach Wejherowa w Niedzielę Palmową.

Źródło: kalwariawejherowska.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.