Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rada Naczelna ZKP wznowiła działalność
poniedziałek, 22 czerwca 2020

Po pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronowirusa, w Puckiej hali widowiskowej Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego spotkali się przedstawiciele władz naczelnych oraz oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na II posiedzeniu Rady naczelnej ZKP.

Z uwagi na obowiązujące rygory sanitarne wszyscy siedzieli w dwumetrowych odległościach od siebie, obowiązywała dezynfekcja oraz posiadanie maseczek, ale mimo szczególnego czasu i obostrzeń, frekwencja wśród zaproszonych uczestników dopisała. Przychodzący na zebranie członkowie zrzeszenia serdecznie się witali życząc zdrowia oraz wyrażali głód spotkań i dyskusji merytorycznych na łonie ZKP.

Posiedzenie otworzył prezes Zrzeszenia Jan Wyrowiński, który powitał wszystkich zebranych, a ze szczególną atencją gospodarzy miejsca burmistrz Hannę Pruchniewską oraz prezesa puckiego oddziału Adama Zażembłowskiego. Prezes wspominał również osoby, z którymi się już nie spotkamy na kolejnych zebraniach Zrzeszenia prosząc wszystkich o minutę ciszy w ich pamięci.

Puckie spotykanie poświęcone było dwóm rocznicom, które w bieżącym roku obchodzimy, a które są szczególnie ważne dla społeczności Pomorza. W wystąpieniach powróciliśmy do wydarzeń i następstw związanych z zaślubinami Polski z Morzem w 1920 roku, ich tegorocznymi obchodami jak i do 30-tej rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Pucki Oddział ZKP, z okazji 100 rocznicy zaślubin wybił okolicznościowy medal, którego egzemplarz przekazał każdemu z oddziałów Zrzeszenia. Uczestnicy rady wracali również do puckich uroczystości z lutego składając wyrazy uznania za ogrom pracy włożony w należyte upamiętnienie tej wielkiej rocznicy. Pani burmistrz Hanna Pruchniewska wręczyła okolicznościowe obrączki, będące repliką pierścienia, który Haller wrzucił do Bałtyku 10 lutego 1920 roku.

Prezes Zrzeszenia przypomniał, że z uwagi na obecny czas odłożyliśmy na kolejny rok obchody Dnia Jedności Kaszubów i Zjazd Kaszubów, a jednocześnie omówił inicjatywy, które udało się zorganizować w formie zdalnej oraz te które z uwagi na nową sytuację zostały zainicjowane.

 

Kolejne punkty posiedzenia dotyczyły omówienia i przyjęcia sprawozdań za działalność Zrzeszenia za ubiegły rok. Warto podkreślić za uchwały zatwierdzające sprawozdania i absolutoryjne zostały podjęte bez żadnego głosu przeciwnego. Członkowie Rady Naczelnej powołali nową kadencję Kolegium Redakcyjne Miesięcznika „Pomerania” oraz dali zielone światło Zarządowi w dalszym procedowaniu procesu sprzedaży dworu w Sterbieninie.

Spotkanie choć trwało trzy i pół godziny minęło bardzo szybko. Kolejne posiedzenie Rady zaplanowane jest po przerwie wakacyjnej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.