Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
49. Konkurs „Rodnô mòwa" rozstrzygnięty
poniedziałek, 22 czerwca 2020
Nie znaleziono zdjecia
fot. Lucyna Puzdrowska

49. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWA 2020 został rozstrzygnięty. 21 czerwca w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie wręczono nagrody zwycięzcom. W tym roku jury konkursu oceniło 265 nadesłanych online recytacji, w tym po raz pierwszy z zagranicy.

Tegoroczny konkurs znacznie różnił się od poprzednich edycji z uwagi na trudny czas, w jakim się odbywał. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła przebieg poszczególnych etapów konkursu, stąd zastosowanie innowacyjnej metody - formuły online: recytacje przesyłano w formie nagrań wideo. 15 czerwca przez cały dzień członkowie komisji przeglądali i uważnie wsłuchiwali się w nadesłane występy. Jak zwróciła uwagę Paulina Węsierska, członkini jury, zabawnie było podczas nagrania usłyszeć pracujący w sąsiednim pomieszczeniu odkurzacz czy pralkę.
Co by nie powiedzieć o tegorocznej edycji, to właśnie formuła online spowodowała, że występów w formie wideo nadesłano mnóstwo, a tym samym w konkursie udział wzięło znacznie więcej, bo aż 265 uczestników.
Oprawę artystyczną zapewnił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie.

Kaszubska Recytacja Emigracyjna

Nowością było też nadsyłanie występów z zagranicy, co zmusiło organizatorów do utworzenia nowej, specjalnej kategorii - Kaszubskiej Recytacji Emigracyjnej. W tej kategorii nagroda specjalna poleci aż na drugi koniec świata, do Nowej Zelandii. Laureatką w tej kategorii została Celina Sikorska. Nagrodę odebrali rodzice - Jadwiga i Zbigniew, a wręczył Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno. W tym roku po każdorazowym wręczeniu nagród, można było obejrzeć zwycięski występ na telebimie, w tym również występ Celiny z Auckland w Nowej Zelandii.

Kategoria dorośli

W tej kategorii Nagrodę Wójta Gminy Chmielno zdobył Eugeniusz Pryczkowski za najlepszą recytację utworu o Chmielnie, natomiast nagrodę za najlepszą recytację fragmentu utworu "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego, odebrał Paweł Wittbrodt.
Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Iwona Makurat, drugie - Elżbieta Pryczkowska, trzeciego nie przyznano.

Wyróżnienia otrzymali: Eugeniusz Pryczkowski, Paweł Wittbrodt i Ewelina Krasinkiewicz.

 

Szkoły branżowe i ponadpodstawowe

Nagrodę specjalną za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej przyznano Wiktorii Stolc z I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie. Opiekunem była Iwona Makurat.


Miejsce pierwsze w tej kategorii zajęła Zuzanna Gliszczyńska z I LO w Bytowie, miejsce drugie - Wiktoria Stolc z I LO w Kościerzynie, a miejsce trzecie - Marta Kujach z I LO w Kościerzynie.


Wyróżnienie otrzymała Julia Patok z Lo im. Stefana Żeromskiego w Pucku.

Kategoria klas VII-VIII szkół podstawowych

Nagrodę specjalną za najlepszą recytację fragmentu utworu "Życie i przygody Remusa" zdobyła Paulina Penkowska ze Szkoły Podstawowej w Chmielnie. Opiekunem była Elżbieta Pryczkowska.


Nagrodę specjalną za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej zdobyła Milena Świątek-Brzezińska z ZS w Brzeźnie Szlacheckim, opiekun - Ewa Świątek.


Miejsce pierwsze w tej kategorii zajęły ex aequo Paulina Penkowska z SP w Chmielnie oraz Marta Melibruda z SP w Miechucinie. Miejsce drugie przyznano Milenie Świątek-Brzezińskiej z Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim, a trzecie Natalii Melibrudzie z SP w Miechucinie.


Wyróżnienia wyrecytowali sobie: Julia Dziemińska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach, Julia Dzięgielewska - SP w Bolszewie, Nadia Joachimiak-Szpinda - SP w Połczynie oraz Alicja Dettlaff - SP im. S. Żeromskiego w Jastrzębiej Górze.

Kategoria klas IV-VI szkół podstawowych

Nagrodę specjalną Wójta Gminy Chmielno za najlepszą recytację utworu o Chmielnie zdobyła Zofia Walkusz z SP w Łebuni. Nagrodę specjalną za najlepszą recytację fragmentu utworu "Życie i przygody Remusa" zdobyła Milena Koska z ZS-P w Dębnicy Kaszubskiej.


Nagrodę Wójta Gminy Szemud za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla zdobyła Nicole Piątek z SP w Łubnie, opiekun - Olga Kuklińska.


Nagrodę za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej zdobyła Roksana Czaja z SP w Kożyczkowie, opiekun - Maria Komkowska.


Miejsce pierwsze w tej kategorii zajęły ex aequo Nicole Piątek z SP w Łubnie oraz Anna Rymon-Lipińska z SP nr 9 w Rumi. Drugie miejsce zajęły ex aequo Milena Koska z ZS-P w Dębnicy Kaszubskiej oraz Filip Neubauer z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej, opiekun - Weronika Kobiela.


Trzecie miejsce zajęli ex aequo: Adam Ducher z SP w Somoninie, opiekun - Marta Szadłowska, Stanisława Bertling z ZKiW w Szymbarku, opiekun - Agnieszka Bertling-Jakusz, Izabela Kossak-Główczewska z ZS w Brzeźnie Szlacheckim oraz Kornelia Garska z SP w Górze.


Wyróżnienia zdobyli: Aniela Makurat - SP nr 4 w Kościerzynie, Kinga Zaborowska - ZK w Łubianie, Julia Skóra - ZS-P w Dębogórzu, Julia Plichta - SP w Goręczynie, Dominika Biesik - SP w Głodowie, Adam Szmaglik - ZK w Łubianie i Victor Kohnke - SP w Jastrzębiej Górze.

 

Kategoria klas I-III szkół podstawowych

Nagrodę Wójta Gminy Chmielno za najlepszą recytację utworu o Chmielnie zdobyła Beata Puzdrowska z SP w Goręczynie, opiekun - Elżbieta Bugajna.
Nagrodę Wójta Gminy Szemud za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla zdobyła Witosława Dziemińska z ZS w Skorzewie.


Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Jarosław Bisewski z SP w Jastrzębiej Górze, drugie - Bartosz Bisewski z SP w Jastrzębiej Górze, a trzecie ex aequo Amelia Marcińska z SP w Lisich Jamach oraz Amelia Steinka z SP w Reskowie.


Wyróżnienia zdobyli: Kornelia Wrońska - SP Przodkowo, Agata Miotk - SP w Mojuszu oraz Michalina Marcińska - SP w Chmielnie.

Kategoria Przedszkolaki

Nagrodę specjalną Wójta Gminy Szemud za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla zdobył Klaudiusz Felskowski z ZKiW w Stężycy.


Pierwsze miejsce zajęła Ksenia Zaborowska z ZK w Łubianie. Miejsce drugie wyrecytował Alan Neubauer z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej, a miejsce trzecie Milena Witos z Przedszkola Miś Uszatek w Miechucinie.


Wyróżnienia zdobyli: Zofia Klasa z SP nr 2 w Kartuzach, opiekun Gabriela Jankowska oraz Antoni Elgert z ZSiW w Dzierżąznie, opiekun - Elżbieta Rzepka.

Najmłodsza w tym roku - 3-letnia Emilka

Nagrodę specjalną dla najmłodszej uczestniczki zdobyła Emilia Formella z Sp w Czyczkowach, opiekun - Ewelina Krasinkiewicz.

 

Lucyna Puzdrowska

 

 

Źródło: https://pomorskie.naszemiasto.pl

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.