Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego
środa, 22 lipca 2020

W tawernie "Mestwin" w Domu Kaszubskim w Gdańsku spotkał się na inauguracyjnym posiedzeniu, powołany przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego.

Pracami Komitetu kierować będzie senator Kazimierz Kleina. Jego zastępcami zostali: Kazimierz Klawiter, Henryk Knapiński (Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców) oraz Sławomir Kosmulski (Gdański Komitet Obywatelski) zaś sekretarzem Andrzej Busler. W skład prezydium weszła również Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyły Panie Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Anna Białecka oraz Biura Prezydenta ds. Kultury Barbara Frydrych, które wspólnie z Radnym Miasta Gdańska Andrzejem Stalmasiewiczem, członkiem Komitetu, zrelacjonowali podjęte dotychczas przez Miasto Gdańsk kroki związane z uzgodnieniem lokalizacji oraz ogłoszeniem konkursu architekrtonicznego na rzeźbę. Warto przypomnieć, że decyzję o wzniesieniu w Gdańsku pomnika Lecha Bądkowskiego - kawalera orderu Virtuti Militaria, wybitnego publicysty, pisarza, społecznika, jednego z ojców założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, opozycjonisty, rzecznika prasowego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, niestrudzonego orędownika odrodzenia samorządności terytorialnej - podjęła Rada Miasta Gdańska pod koniec ubiegłego roku. Pomnik ma stanąć na skwerze przy kościele św. Jana, u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi. Warto również przypomnieć bieżący rok, który został w Gdańsku ogłoszony Rokiem Lecha Bądkowskiego. W skład Komitetu oprócz osób tworzących prezydium wchodzą: Józef Borzyszkowski, Henryka Dobosz, Tadeusz Gleinert, Grzegorz Grzelak, Szczepan Lewna, Maria Mrozińska, Andrzej Stelmasiewicz, Edmund Wittbrodt i Jan Wyrowiński.

fot. Łukasz Richert

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.