Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Święto Wolności i Demokracji
poniedziałek, 31 sierpnia 2020

W dniach 29-30 sierpnia mieliśmy przyjemność brać udział w Święcie Wolności i Demokracji organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności w ramach obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych. W przeznaczonej dla organizacji pozarządowych Strefie Społecznej (tak samo jak to miało miejsce przed rokiem w ramach obchodów rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku) zorganizowaliśmy wraz z Instytutem Kaszubskim pięć wyjątkowych spotkań, które były ogólnodostępne dla wszystkich gości przybywających na plac obok budynku ECS.

W sobotę mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę odnośnie wielce zasłużonej postaci ściśle związanej z historią podpisania porozumień sierpniowych – Lechem Bądkowskim, a to dzięki rozmowie między Maria Mrozińską a Miłosławą Kosmulską oraz spotkaniu z Sławiną Kosmulską, które poprowadziła Ewelina Stefańska, wiceprezeska KS Pomoranii.

Niedzielny cykl spotkań rozpoczął Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, swoją wspaniałą prelekcją o wydarzeniach sprzed stu lat, które doprowadziły do powrotu Polski na Pomorze. Kolejnym organizowanym przez nas wydarzeniem była rozmowa z Janem Wyrowińskim, prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w której podzielił się swoimi wspomnieniami sprzed ok. 40 lat, czyli w czasie kiedy zaczynała się formować idea „Solidarności”. Na zakończenie cyklu naszych spotkań w ramach Święta Wolności i Demokracji wystąpił prof. Cezary Obrach-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego. Podczas rozmowy prowadzonej przez Łukasza Grzędzickiego poruszył on temat  niezwykle skomplikowanej i burzliwej historii Kaszubów w XX wieku.

 

Stanowiska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego można było przez weekend odwiedzić w namiocie „Kultura”  zlokalizowanego również w Strefie Społecznej. Na miejscu czekały nasze wydawnictwa oraz pracownicy Biura Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy chętnie odpowiadali na pytania przybyłych gości dotyczące działalności naszego stowarzyszenia. Swoją obecnością pierwszego dnia obchodów święta zaszczyciła nas, Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nas w Strefie Społecznej jak i Europejskiemu Centrum Solidarności za organizację tak wspaniałego i niezwykle potrzebnego wydarzenia. Mamy nadzieję, że idea Stefy Społecznej pojawi się również w przyszłości w ramach innych eventów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.