Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
wtorek, 1 września 2020

Ostatniego dnia sierpnia w Domu Kaszubskim w Gdańsku odbyło się VI posiedzenie ZG ZKP. W spotkaniu uczestniczyło osobiście 7 członków i zdalnie 1 członkini. Spotkanie rozpoczęło się od informacji nt. rozstrzygnięcia przetargu ustnego na sprzedaż nieruchomości ZKP w Starbieninie. Nowym nabywcą zostało małżeństwo z Warszawy, które planuje przekształcić dwór w hotel. Prezes Zrzeszenia omówił mapę drogową procesu powstawania nowej strategii zachowania i rozwoju kultury i języka kaszubskiego. Pierwszym jego krokiem będzie jesienne posiedzenie Rady Naczelnej w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach, zostanie na nim ewaluowany poprzedni dokument z 2006 roku oraz powołany zespół roboczy mający przygotować projekt nowej strategii, który następnie będzie poddany szerokim konsultacjom różnym środowiskom kaszubskim.

Na zaplanowanej na 3 października Radzie Naczelnej przedmiotami obrad będą również m.in. działalność KLO w Brusach oraz wybór patrona 2021 roku w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Dyrektor Biura omówił 28 projektów, które Zrzeszenie zaplanowało na przyszły rok i które zostaną złożone w konkursie grantowym do MSWiA. Jan Wyrowiński przedstawił i omówił zasady publicznego zabierania głosu w mediach z zaznaczeniem, które tematy nie są w domenie działalności statutowej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zebrani omówili liczne inicjatywy, które miały miejsce w ostatnim czasie łącznie z aktywnym udziałem ZKP w Święcie Wolności i Demokracji z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności. Prezes Zrzeszenia omówił również przebieg spotkania z Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, profesorem Jerzym Gwizdałą, poświęconego etnofilologii kaszubskiej.

Na ręce prof. Urszuli Patockiej-Sigłowy, nowej Pani Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie działa kierunek etnofilologia kaszubska, Prezes ZKP Jan Wyrowiński złożył gratulacje z okazji objęcia tego zaszczytnego urzędu.

W skład Zrzeszenia przyjętych zostało 7 nowych osób, a na wieczną wachtę odeszło 3 członków.

 

 


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.