Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Historia Kaszubów..." Pomorską Książką Roku?!
wtorek, 8 września 2020

Siedem książek w dwóch kategoriach - "Literacka Książka Roku" i "Pomorska Książka Roku" - nominowano do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" za rok 2019. Zwycięzców trzeciego konkursu poznamy 23 października. O decyzji jury poinformował w poniedziałek kierownik działu promocji, marketingu i public relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Marcin Haftkowski.


NOMINACJE

W kategorii "Literacka Książka Roku" nominacje otrzymały: "Potop. Poemat przewlekły o końcu świata" Salci Hałas (Grupa Wydawnicza Foksal), "Zapach Porcelany" Bogdana Jaremina (Wydawnictwo Bernardinum) oraz "Znikanie" Izabeli Morskiej (Wydawnictwo Znak).

W kategorii "Pomorska Książka Roku" nominowano cztery tytuły: "Historię Kaszubów w dziejach Pomorza" - tomy III-V - Józefa Borzyszkowskiego i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego (Instytut Kaszubski), "Lekcję anatomii u Hansa Memlinga" Jerzego Jankau (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego), "Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945" Jana Daniluka (Muzeum Gdańska) oraz "Żelewscy w cieniu von dem Bacha" Andrzeja Janusza (Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy).


290 ZGŁOSZEŃ

Do trzeciej Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zgłoszono prawie 290 książek wydanych na Pomorzu lub przez pomorskich autorów. Tytuły mogą typować wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki oraz media.

W składzie jury Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" zasiadają: prof. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 23 października w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.

POMORSKA NAGRODA LITERACKA

Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł, związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Zwycięzca w każdej z kategorii otrzymuje okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od Morza" została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2018 r. jako forma uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nazwa pochodzi od tytułu powieści Stefana Żeromskiego poświęconej powrotowi Pomorza, w tym Kaszub, w granice Polski.

PAP/ako

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.