Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Sługa Boży Biskup Konstantyn Dominik
piątek, 9 października 2020
  • Odsłuchaj

Członkowie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 3 października 2020 r. w Brusach, podjęli uchwałę dotyczącą patrona roku 2021 w ZKP, którym został Sługa Boży Biskup Konstantyn Dominik.

 


 Wnioskodawcy pragną, aby po raz kolejny w społeczności Zrzeszonych, w społeczności Kaszubów, z których wywodził, społeczności Kociewiaków, wśród których żył, całej społeczności pomorskiej, której służył jako biskup, wzmogła się pamięć o Nim. Mam wielką nadzieję. że Biskup Konstantyn Dominik, o którym ks. Janusz St. Pasierb napisał, że był w jego życiu nadzwyczajna zwyczajność, będzie Patronem, mobilizującym wszystkie oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego do wielu inicjatyw, które przecież są stale obecne w wielu oddziałach od wielu lat. Przywołać trzeba w tym miejscu Wielką Nowennę Błagalną zainicjowaną przez zarząd oddziału ZK-P w Gdyni, którą przez dziewięć lat koordynowała ówczesna prezes Teresa Hoppe. Ta niezwykle cenna inicjatywa zakończona została 7 listopada 2010 r. uroczystościami w Pelplinie z udziałem ówczesnego nuncjusza apostolskiego abpa Celestino Migliore.


7 listopada 2020 r. - w 150 rocznicę urodzin Biskupa Dominika odbędzie się w Pelplinie, zorganizowana przez tamtejszy Oddział Kociewski ZK-P i Bibliotekę Diecezjalną, konferencja popularnonaukowa „Biskup Konstantyn Dominik zwyczajny". Będzie ona preludium Roku Biskupa Konstantyna Dominika.