Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W stronę teatru
czwartek, 31 grudnia 2020

Zakończyliśmy realizację kaszubskiego programu edukacyjno-tożsamościowego pt. W stronę teatru, autorswa Daniela Kalinowskiego.

Program zawiera cykl czterech filmów - spotkań przedstawiających problematykę teatru kaszubskiego, jego historii, osiągnięć i kilku współcześnie działających twórców i zespołów teatralnych. Poprzez formę mini-wykładów oraz wywiadów widz zapoznaje się ze specyfiką teatru grającego dla Kaszubów oraz prezentującego twórczość w języku kaszubskim.

Spotkanie I: Tradycja ludowa wciąż odnawiana

Program ukazujący żywotność ludowej tradycji kaszubskiej manifestującej się w działaniach teatralnych. Wykład ukazuje najważniejsze dramatyzowane obyczaje kaszubskie, które zapisał Florian Ceynowa (ścinanie kani, kolędnicy), zaś na scenę przygotowali również Paweł Szefka, współcześnie zaś zespoły folklorystyczne w ramach budowania własnego repertuaru albo w ramach projektów kulturalnych.

Spotkanie II: Teatr a inscenizacje

Odcinek dotyczący zjawiska inscenizacji, które ożywiają życie duchowe na Kaszubach. Wykład prezentuje inscenizacje, które się pojawiły na Kalwarii Wejherowskiej przynajmniej w XIX w., a najprawdopodobniej już w poł. XVII w. Inscenizacje teatralne to ożywianie wydarzeń historycznych, np. odsieczy wiedeńskiej, której elementy corocznie prezentowane są w Brzeźnie Szlacheckim. Wreszcie warto zauważyć współczesne działania parateatralne, które ukazują kaszubskie życie codzienne (Muzeum w Klukach).

Spotkanie III: Na deskach sceny pudełkowej

W trzecim spotkaniu opisane jest idea teatru kaszubskiego dla widza dorosłego. Wykład pokazuje przekształcenie się teatru ludowego w teatr tożsamościowy, który dokonał się za sprawą Jana Karnowskiego, Bernarda Sychty oraz Jana Rompskiego. Narrator wykładu wskazuje również specyfikę rozumienia teatru w ujęciu reżyserów współczesnych (Felicja Baska-Borzyszkowska, Marek Czoska, Elżbieta Pryczkowska).

Spotkanie IV: Moje miejsce we współczesności

Program ten ukazuje problematykę współczesną w teatrze kaszubskim. Wykład wprowadzający rozpoczyna się od prezentacji sztuki Stanisława Jankego i zarysowanego tam kryzysu wartości, by przejść do opisu humoresek scenicznych Romana Drzeżdżona dystansujących się wobec problemów egzystencjalnych, zakończyć zaś na utworach Adama Hebla, które na nowo stawiają pytania o tożsamość kaszubską. Oprócz wykładu pojawiają się krótkie wywiady z wymienionymi autorami sztuk.

Program W stronę teatru został zeralizowany w ramach projektu spotkania teatralne „Zdrzadniô Tespisa”. Zadanie to zostało zrealizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Adminisracji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.