Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
„Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"
środa, 10 lutego 2021

Teraz każdy z nas może zostać mecenasem sztuki. W sprzedaży pojawiła się publikacja Doroty Ozy Kareckiej „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg" („Tam dom mój, gdzie Bóg mój”), wydana przez gdyńskie stowarzyszenie Halo Kultura. Razem z książką można również otrzymać coś specjalnego - oryginalne zdjęcia, które w niej się pojawiły lub fotograficzne pocztówki.


Książka „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” to unikatowe wydawnictwo artystyczne będące rezultatem rocznej dokumentacji fotograficznej, realizowanej na Kaszubach, przez Dorotę Ozę Karecką. Artystka zebrała na zdjęciach opowieści o trzech rodzinach. Fotografiom towarzyszą miniatury poetyckie autorstwa Diany Lenart, które na język kaszubski przełożył Mateùsz Titës Meyer.
 

O projekcie

„Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” to współczesny portret Kaszubów w obiektywie Doroty Ozy Kareckiej. Autorka przez ponad rok odwiedzała tamtejsze wsie, miasta i miasteczka, nawiązując bliskie relacje z mieszkańcami. Efektem są intymne portrety będące odzwierciedleniem ludzkich losów.
 
Kuźnica, Wsza Buda, Zielony Dwór - to nie tylko kolejne punkty na mapie, które odwiedziła Oza. To miejsca, w których realizują się mikronarracje - opowieści o trzech rodzinach, których suma stanowi esencję współczesnej kaszubskości. Fotografie opatrzone są miniaturami literackimi autorstwa Diany Lenart.
 
Bohaterowie książki to zwykli ludzie spotkani przy codziennych rytuałach. Żyją na co dzień pomiędzy Bogiem, tradycją, dumą i rutyną. W miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pewnie zostaną do końca. Szczęśliwi, jak tylko szczęśliwym można być, wiedząc skąd się pochodzi i dokąd idzie. 
 
Dorota Oza Karecka fotografuje również zwierzęta - faunę kaszubskiego gospodarstwa - bezpretensjonalny bestiariusz codzienności. Naturę, która nie stoi w opozycji do ludzkich bytów. Patrzy się na to z zachwytem, bo prawda o życiu i codzienności jest uniwersalna i dotyczy przecież nas samych i tego, gdzie znajdujemy się wszyscy - pomiędzy ludycznością a sacrum, które sami tworzymy. 
 
Pozornie ostatnia fotografia, która pojawia się w książce, nie pasuje do reszty. Jest inna od bardzo intymnych portretów, jakie Oza robi ludziom. To zdjęcie nocnego nieba, rozświetlonego czerwonymi racami celebrujących jakieś wydarzenie. To powidok pozornie beztroskiego lata w czasie pandemii. Okazuje się, że takie momenty zatrzymania biegu czasu nie są na Kaszubach odosobnionym przypadkiem.
 

Książka „Tam dom mój, gdzie Bóg mój”, fot. Dorota Oza Karecka
Dorota od kota - fragment książki „Tam dom mój, gdzie Bóg mój”, fot. Dorota Oza Karecka
 

O autorkach

Dorota Oza Karecka - fotografka, portrecistka, gdynianka. Absolwentka Sopockiej Szkoły Fotografii. Specjalizuje się w fotografii średnioformatowej i szlachetnych technikach fotograficznych. Do niedawna fotografowała londyńskie ulice, żeby po kilkunastu latach wrócić do rodzinnego miasta, gdzie podjęła się realizacji karkołomnego dzieła - portretowania gdynian.

Projekt ma wymiar nie tylko artystyczny, ale opowiada o bardzo osobistym i społecznym kontekście wyboru drogi życiowej jego bohaterów. Dzieło otwarte #zgdyni doczekało się dotychczas dwóch wystaw w centrum miasta: w 2018 i 2020 roku.

Oprócz działalności artystycznej Oza angażuje się też w szereg projektów społecznych i miejskich, których jest inicjatorką: walczy o zieleń w mieście oraz dba o pamięć o zmarłych w zapomnieniu artystach.

Projekt „Tam dom mój, gdzie Bóg mój” trwa od 2019 roku. Powstaje w podróży po Kaszubach, gdzie artystka umacnia swoją kaszubską tożsamość, dokumentując życie współczesnych mieszkańców tego regionu.

Z tych zdjęć powstała niewielka książka fotograficzna, uzupełniona poetyckimi tekstami pisanymi na podstawie historii jej bohaterów.        
 
Diana Lenart - kuratorka i animatorka kultury, tłumaczka. Założycielka i prezes fundacji „Pura" na rzecz kultury, prezeska gdyńskiego stowarzyszenia „Halo Kultura", założycielka festiwali: Open House Gdynia i Open House Gdańsk. W latach 2009-2014 współorganizowała festiwal Open House Barcelona. Zdobyte doświadczenie przeszczepiła na rodzimy grunt, czyniąc Gdynię pierwszym „open city" w Polsce.

Lenart jest kuratorką licznych wystaw lokalnych i zagranicznych artystów, inicjatorką i kuratorką gdyńskiego festiwalu kobiecej grafiki artystycznej site specific „G8". Poza tym prowadzi cykl szkoleń i wykładów „Sztuka w warunkach ekstremalnych” w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie.

Jest laureatką „Gdyńskiego Galionu” w kategorii Animacja Kultury za organizację festiwalu Open House Gdynia w 2020. Była także nominowana do tytułu Kulturysta Roku 2018 radiowej Trójki oraz do nagrody Pomorskich Sztormów w kategorii Człowiek Roku 2019.

O wydawcy

„Halo Kultura" działa w obszarze gdyńskiej kultury od 2018 roku. Stowarzyszenie to oddolna inicjatywa twórców kultury i ma formę parasolową, zrzeszając kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni. Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy naszego miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni.

W październiku 2018 roku podpisano list intencyjny z przedstawicielami miasta o oddanie w użytkowanie stowarzyszenia ponad 20 pracowni zlokalizowanych w boksach na terenie podziemi Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych. W tym samym roku „Halo Kultura” otrzymała rekordowy w historii grantów przyznawanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni grant na prowadzenie działalności o charakterze warsztatowym, muzycznym i wystawienniczym.

Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, między innymi z: Centrum Designu, Konsulatem Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Agencją Rozwoju Gdyni. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest edukacja w zakresie kultury oraz ułatwienie dostępności do sztuki dla naszych mieszkańców.

„Halo Kultura” wpływa również w znaczący sposób na proces przeobrażania się gdyńskiej Hali Targowej, poprzez sprowadzanie na jej teren osób otwartych na nowe doznania - zarówno artystyczne, jak i kulinarne.

Okładka książki „Tam dom mój, gdzie Bóg mój”, fot. Dorota Oza Karecka
Okładka książki „Tam dom mój, gdzie Bóg mój”, fot. Dorota Oza Karecka 

Informacje o publikacji fotograficznej Doroty Ozy Kareckiej „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg" można znaleźć na stronie zrzutka.pl.Źródło: Halo Kultura

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.