Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pomnik Lecha Bądkowskiego
wtorek, 16 lutego 2021

PISARZ

ŻOŁNIERZ

OBYWATEL

Przekaż 1% podatku na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego. 

KRS: 0000228279 

Na I posiedzieniu XXI kadencji Rady Naczelnej zadecydowano o przekazaniu środków, uzyskanych przez ZKP z tytułu odliczeń 1% podatku dochodowego na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest Organizacją Pożytku Publicznego i zbiera środki z tytułu odpisu 1 % podatku dochodowego. Przekazanie 1% dla Zrzeszenia, jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym i wpisać nr KRS Zrzeszenia: 0000228279.

https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202008155500.jpg


 


Jak przekazać 1% podatku?

Krok 1. Wybór organizacji pożytku publicznego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest zarejestrowane w KRS jako organizacja pożytku publicznego. Cała kwota 1% przeznaczona zostanie na budowę pomnika Lecha Bądkowskiego.

Krok 2. Wypełnienie zeznania rocznego PIT

Przekazanie 1% dla organizacji pożytku publicznego, jaką jest Zrzeszenie, jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym.

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce:

„WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)"

wpisujemy numer KRS, po jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym Zrzeszenie,

czyli 0000228279.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla organizacji, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Krok 3. US przekazuje pieniądze

Pieniądze z 1% podatku na konto Zrzeszenia przekaże urząd skarbowy w terminie do 4 miesięcy.

 

Prowadzona jest róweniż zbiórka środków przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Osoby pragnące zasilić fundusz budowy pomnika Lecha Bądkowskiego mogą to uczynić realizując przelew na konto Zrzeszenia o nr

85 1020 1811 0000 0402 0123 9185

lub wpłacić gotówkę w Biurze Zarządu Głównego ZKP.

Wpłatę tę darczyńca może odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, gdyż wpłacając środki dla Zrzeszenia dokonuje się darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, którą jest ZKP.

Wpłaty prosimy realizować z tytułem „Lech Bądkowski, darowizna dla Organizacji Pożytku Publicznego”.


Z inicjatywą postawienia pomnika Lecha Bądkowskiego wystąpiły wraz z nami dwie organizacje: Gdański Komitet Obywatelski oraz Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku”, którzy złożyli formalny wniosek i podjęli się gromadzenia środków na sfinansowanie pomnika.

fot. Miejsce budowy pomnika

Jako lokalizację wybrano miejsce na skwerku u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana w Gdańsku. Pomnik ma upamiętniać zasługi Lecha Bądkowskiego - przede wszystkim rolę, jaką odegrał w latach 1980-81 jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji. Ma także uhonorować wysiłek w pozytywistycznej tradycji „pracy u podstaw”, jaki Bądkowski włożył w tworzenie zrębów samorządności na Pomorzu.

fot. Pierwsze spotkanie komitetu budowy pomnika

Pomnik będzie prezentować postać Lecha Bądkowskiego w ruchu, ubranego w garnitur z teczką w ręku, tak jakby zmierzał do swojej pracowni, która była zlokalizowana niedaleko na gdańskim Targu Rybnym. Będzie kroczyć po cienkim lodzie symbolizującym tamtejszy system, który kruszył się poprzez działalność takich ludzi jak Lech Bądkowski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.