Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wigilia z biskupem pelplińskim
poniedziałek, 17 grudnia 2012

W minioną sobotę w Kartuzach odbyło się spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez miejscowy oddział ZKP. Poza członkami partu w wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli przedstawiciele z innych oddziałów Zrzeszenia z Kaszub, m.in. Kościerzyny, Dębogórza, Bytowa i Kolbudy oraz kociewski oddział ZKP z Pelplina. Na uroczystość przybyło ok. 240 osób.

Gościem specjalnym spotkania był ks. biskup Ryszard Kasyna. Przygotowania do zaproszenia ks. bpa rozpoczęły się już pod koniec października. Biskup bardzo chętnie przyjął zaproszenie, tym bardziej, że ma kaszubskie korzenie. Postanowiliśmy więc zaprosić rodzinę ks. biskupa mieszkającą w Łapalicach i Kielpinie, aby mógł poczuć się jak w domu – mówi prezes kartuskiego oddziału ZKP Kazimierz Formela.

Biskupa pelplińskiego w imieniu wszystkich członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego powitał prezes Zarządu Głównego Łukasz Grzędzicki:

Jego Ekscelencja otrzymał również dwujęzyczne, kaszubsko-polskie wydanie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Ks. biskup wyraził wdzięczność za zaproszenie na kaszubską wieczerzę wigilijną i złożył wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Kaszubska wigilia nie mogłaby się odbyć bez kaszubskich kolęd. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał istniejący od 1946 r. Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz.

Podczas spotkania opłatkowego o typowo kaszubski bożonarodzeniowy akcent – występ Gwiżdżów – zadbała młodzież z I LO im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Opracowaniem tekstu i przygotowaniem uczniów do przedstawienia zajęła się Jolanta Czerwińska, nauczycielka języka kaszubskiego w kartuskim liceum.

Warto dodać, że wydarzenie odbyło się w przeddzień 56. rocznicy powstania kartuskiego oddziały ZKP.

Fotorelację z wydarzenia moża obejrzeć tutaj. Autorem zdjęć jest Dariusz Majkowski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.