Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rozpoczęcie roku ks. Pasierba
poniedziałek, 7 stycznia 2013

Człowiek skromny i pięknie mówiący, mający określone poglądy, a jednocześnie otwarty. Typ światowca, posiadającego szerokie horyzonty i piewca małej ojczyzny, doceniający wartość korzeni. Wszystko to w jednej osobie.

Tak wspominali ks. Janusza Pasierba zgromadzeni na uroczystej inauguracji poświęconego mu roku. Przybyli jego przyjaciele, współpracownicy i uczniowie, dla których stanowił wielki autorytet.

Inauguracja Roku ks. Pasierba ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odbyła się 7 stycznia 2013 r. w Tczewie. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Józefa. Jeszcze przed oficjalną inauguracją, zaproszono gości na otwarcie wystawy prac Aleksandra Popowa – artysty pochodzącego z kresów, ucznia m.in. Chagalla. Na ekspozycję złożył się cykl jego akwareli poświęconych ziemi kociewskiej. Malarza swoim pięknem urzekły wiejskie kościoły m.in. w Subkowach, Wielkim Garcu, Rajkowach czy Piasecznie oraz katedra w Pelplinie i zamek w Gniewie.

Otwarcia Roku ks. Janusza St. Pasierba dokonali wspólnie prezes Zarządu Głównego ZKP Łukasz Grzędzicki oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie im. ks. Pasierba – Jerzy Cisewski.

Szereg wystąpień przypominających postać patrona bieżącego roku rozpoczął prof. Józef Borzyszkowski wykładem na temat wybitnej twórczości ks. Pasierba.

Wśród licznie zgromadzonych gości znających osobiście ks. Pasierba był prymas senior Henryk Muszyński. Abp podzielił się z uczestnikami wydarzenia wspomnieniami z wieloletniej z nim współpracy. Oto co powiedział:

Źródło: http://radioglos.pl/

...trudno złapać promienie słońca w sieć. O ks. Januszu też się nie do opowiedzieć wszystkiego. On tak przekraczał i swoje środowisko i ludzi pośród których był, z którymi obcował – podkreślił obecny na uroczystości przyjaciel ks. Pasierba, pochodzący z Kaszub biskup włocławski Wiesław Mering. Zachęcamy do wysłuchania całości jego przemówienia:

Źródło: http://radioglos.pl/

O swojej przyjaźni i podziwie dla osoby ks. Pasierba, wzorca dla dzisiejszej młodzieży, opowiedziała prezes Fundacji jego imienia Maria Wilczak.

Uroczystość dopełnił występ artystyczny pt. „Odsłonić twarz”, przygotowany na podstawie twórczości ks. Pasierba przez uczniów ZSE w Tczewie.

Ostatnim punktem była konferencja popularnonaukowa pt. Ks. Janusz St. Pasierb – twórca w przestrzeni kultury. Podczas sesji wygłoszono szereg wykładów poświęconych życiu i działalności bohatera wydarzenia. Głos ponownie zabrał prymas H. Muszyński mówiąc o niezwykłym talencie ks. Pasierba do posługiwania się słowem, w wystąpieniu zatytułowanym „Ks. Pasierb jako homileta”. O zamiłowaniu ks. Pasierba do sztuki, jego ogromnej wiedzy na temat konserwacji i potrzeby szanowania i zachowania dzieł nie tylko sakralnych, opowiedziała Maria Wilczek.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Jan Kulas, członek Rady Naczelnej ZKP przypominający okoliczności nadania ks. Pasierbowi honorowego obywatelstwa Tczewa, Katarzyna Pelplińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie omawiająca zbiory placówki związane z twórczością ks. Pasierba oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik wspominająca swoje osobiste spotkania z ks. Pasierbem oraz podkreślająca jego ogromny wkład w edukację regionalną. Krzysztof Korda wiceprezes ZG ZKP do spraw Kociewia omówił program inicjatyw zaplanowanych na najbliższe 12 miesięcy w związku z obchodami Roku Ks. Pasierba.

Podczas uroczystości odbyła się także promocja Szlaku Kulturowo-Turystycznego ks. Pasierba. Trasa śladami bohatera roku 2013 prowadzi od Lubawy w województwie warmińsko-mazurskim – miejsca urodzenia ks. Pasierba – do Żarnowca, gdzie wielokrotnie spędzał wakacje i był ojcem duchowym w zakonie benedyktynek.

Organizatorami uroczystości było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

J.B.

Więcej fotografii z uroczystości znajduje się tutaj. Autorem zdjęć zamieszczonych w fotorelacjach jest Jacek Cherek.

O uroczystej inauguracji Roku Ks. Pasierba informują też inne media, m.in:

portal wiara.pl, Radio Głos i Radio Gdańsk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.