Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zakończenie pleneru w dworku „Rajska Góra”
poniedziałek, 25 lutego 2013

Fantasmagoria powieści Jana Drzeżdżona „Twarz Smętka” uzyskała swoje odbicie w obrazach na plenerze malarskim w Górze. Malarze w akcie twórczym poruszali się w dwóch nurtach (zmusza do tego charakter powieści). Jeden nurt można by określić mianem realizmu metaforyczno-poetyckiego. Drugi realizmem narracyjnym, który jest malarską ilustracją wybranych zdarzeń z książki „Twarz Smętka” J. Drzeżdżona, jak również malarskim uprzedmiotowieniem pewnych określonych idei z historii Kaszubów. Malarze głęboko zaakcentowali w namalowanych obrazach symbolizm, surrealizm, oniryzm a nawet abstrakcjonizm. Namalowane obrazy niosą w swej sferze literackiej bardzo określone, intelektualne, a także ideowe i humanistyczne przekazy.

Jan Drzeżdżon jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych pisarzy kaszubskich dwudziestego wieku. Jest również jedną z najbardziej tajemniczych osobistości literatury kaszubskiej, którego osobowość jest tak samo nieodgadniona, jak i jego utwory. Każda z jego książek nosi w sobie element niedopowiedzenia, tajemnicy i pewnej dziwności, z którą czytelnik musi się zmierzyć i zaakceptować. Przydatna do zrozumienia treści jest znajomość historii, kultury i mitologii Kaszubów. W tym zakresie, dla przybliżenia i zrozumienia tekstu powieści „Twarz Smętka” nieodzowna była pomoc regionalistki kaszubskiej Teresy Szczodrowskiej.

„Twarz Smętka” to wybitna i profesjonalna powieść napisana w języku kaszubskim. Wyraża skomplikowaną duchowość narodu kaszubskiego poprzez najsmutniejszego z duchów - Smętka, obecnego w każdym wnętrzu duchowym człowieka, ale którego oblicza nikt nie widział. Czasami rozpoznawalny w znakach lub w półprzezroczystej materii. W opozycji Smętka jest Ogniszcze (kasz. ògniszcze) - ognisko domowe, jedność rodzinna, narodowa, duchowa materia (energia), ogromna siła woli życia, przetrwania i budowania wolnej przyszłości, kaszëbskô jednota. Ogniszcze to trwałość narodu kaszubskiego i nadzieja na lepsze czasy, to podtrzymywanie języka kaszubskiego w użyciu i tradycji ludowych.

Ten plener to dla mnie ogromne wyzwanie, zmierzenie się z fantasmagoryczną powieścią - powiedział Maciej Tamkun - Mam zaufanie do dobranych malarzy, jestem pewien, że będzie następnym sukcesem, po malarskich interpretacjach literatury Aleksandra Majkowskiego, Augustyna Necla i Aleksandra Labudy. Profesjonalnie zorganizowany plener przez Janinę Borchmann i finansowanie przedsięwzięcia przez Urząd Gminy Wejherowo daje gwarancję na ten sukces.

W zakończeniu pleneru wzięli udział dr Krzysztof Zabiegliński - Doradca-Pełnomocnik Wójta Do Spraw Organizacji i Rozwoju Gminy i Janina Borchmann - dyrektorka biblioteki w Bolszewie.   

W swoim wystąpieniu dr K. Zabiegliński podkreślił, iż prace wykonane są na wysokim poziomie, podziękował Maciejowi Tamkunowi za solidne przygotowanie do pleneru malarzy, zaś artystom życzył następnych udanych plenerów i artystycznych dokonań. Natomiast J. Borchmann podziękowała władzom samorządowym za wsparcie finansowe i współorganizację pleneru, p. Maciejowi za opiekę merytoryczną, p. Teresie Szczodrowskiej za zaangażowanie i przetłumaczenie powieści „Twarz Smętka” na język polski oraz artystom, że nie tylko namalowali 21 obrazów, które tworzą kolejną kolekcję do zbiorów biblioteki, ale także za to, że na szczytny cel - aukcję charytatywną namalowali dodatkowo 23 obrazy, które zostaną sprzedane w maju podczas X obchodów Tygodnia Bibliotek.

A już 6 marca kolekcję obrazów inspirowanych powieścią „Twarz Smętka” będzie można oglądać podczas promocji  książki „Baśnie / Brawãdë” - Jana Drzeżdżona w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Następnie obrazy pojadą Domu Kultury w Gościcinie, gdzie 15 maja odbędzie się konferencja naukowa pt. „Światy możliwe Jana Drzeżdżona”, którego organizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, a współorganizatorem Instytut Polonistyki przy Akademii Pomorskiej w Słupsku. Konferencji będzie towarzyszyć promocja dwóch książek wydanych przez naszą bibliotekę w koedycji z Urzędem Gminy Wejherowo w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo”, są to: pt. „Światy możliwe Jana Drzeżdżona” i  pt. „Aleksander Labuda. Życie. Literatura. Mit. Monograficzna praca zbiorowa” - obie publikacje ukażą się pod redakcją Daniela Kalinowskiego i są pokłosiem pleneru malarskiego (obrazy), konferencji (materiały pokonferencyjne) i wzbogacone tekstami legend o Smętku. 

Oprac. Janina Borchmann

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.