Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Jubileusz Bolesława Borka
środa, 10 kwietnia 2013

9 kwietnia 2013 r. nestor kaszubskich literatów, Bolesław Bork, świętował w gronie najbliższych swoje 90-te urodziny. Z tej okazji Jubilata odwiedził dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Tomasz Fopke, który przekazał życzenia i wyrazy szacunku oraz podarunek w postaci Pana Tadeusza w tłumaczeniu na kaszubski.

Pan Bolesław na bieżąco śledzi wydarzenia w regionie, kraju i na świecie, posługuje się internetem, korzysta z poczty elektronicznej. Dyrektor zaprosił Szacownego Jubilata do udziału w reaktywowanym konkursie prozatorskim im. Jana Drzeżdżona.

Z notki biograficznej autorstwa Zbigniewa Talewskiego:

Bolesław Bork urodził się 9 kwietnia 1923 roku w Zbychowie gm. Wejherowo. W 1936 roku podjął przerwaną przez wojnę, naukę w gimnazjum wejherowskim. W czasie wojny był żołnierzem. Po jej zakończeniu podejmuję przerwaną naukę i w 1952 roku zdaje maturę w Liceum Pedagogicznym w Gdańsku Oliwie, po czym w Bydgoszczy ukończył Studium Nauczycielskie. W 1975 roku uzyskuje dyplom studiów wyższych w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Jako nauczyciel uczył i był kierownikiem szkół w Koleczkowie, Chwaszczynie i Bojanie. Obecnie jest na zasłużonej emeryturze.

Jest laureatem wielu konkursów literackich,  im. Jana Drzeżdżona. Był długoletnim – społecznym opiekunem cmentarza wojennego w Bojanie, oraz symbolicznej mogiły i obelisku poświęconego pamięci bohaterskich partyzantów „Gryfa Pomorskiego” poległych w walce nad Ślęzą.  Pełnił liczne funkcje społeczne, a także był wieloletnim kierownikiem i prelegentem Uniwersytetu Powszechnego w Bojanie. Jest długoletnim  (…) członkiem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Przez wiele lat był prezesem Oddziału ZK-P w Koleczkowie.

Bolesław Bork jest autorem m.in. takich książek jak:  „Nad Ślężą Zarys walk Kaszubów lesockich” w której opisuje  walki Kaszubów z okupantem z czasie II Wojny Światowej; „Ścieżki, bezdroża i drogi”  - książka ta zawiera wspomnienia i opowiadania autora z lat 1930 – 1970. Dużo w niej miejsca  poświęcił w niej autor swojej rodzinnej miejscowości Zbychowo , opisując lata swojego dzieciństwa i młodości, które tam spędził. Ponadto jest autorem monografii wsi-  - Zbychowa, Bieszkowic, Nowego Dworu Wejherowskiego, Kielna, Koleczkowa, Bojana, Kamienia, Łęczyc, Szemuda, a także historii straży pożarnej w tej wsi. Jest także autorem, wydanej w 1992 roku pracy o ks. Leonie Heykiem  pt. „Piesnodzej lesocczëch strón”, oraz nagrodzonej w konkursie im. Jana Drzeżdżona, powieści historycznej -  „Twierdzą był im każdy próg”, a także nagrodzonej w konkursie widowisk dramatycznych sztuki:  „Kaszubski rok obrzędowy”.

TF

Książkę Ścieżki, bezdroża i drogi” można nabyć w księgarni internetowej KaszubskaKsiazka.pl

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.