Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
XI Dzień Jedności Kaszubów coraz bliżej
piątek, 14 marca 2014

23 marca br. odbędą się uroczystości związane z obchodami XI Dnia Jedności Kaszubów. W tym roku spotkamy się w Sierakowicach. Tego dnia w sposób szczególny wspominać będziemy ks. Bernarda Sychtę - działacza kaszubskiego, etnografa, językoznawcę i pisarza urodzonego w Puzdrowie. Tradycyjnie w Dniu Jedności Kaszubów spotkają się akordeoniści całego Pomorza i nie tylko, aby bić rekord w jednoczesnej grze na tym instrumencie. w tym roku zagrają utwory "Sëka lësa goniła" i "W łësniewsczich pustkach". Nuty do pobrania:

Sëka lësa goniła.pdf

W łësniewsczich pustkach.pdf

Dzień Jednosci Kaszubów obchodzony jest na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 r., W dokumencie wymieniony został jeden z książąt szczecińskich, Bogusław, jako dobroczyńca zakonu rycerskiego joannitów, zatytułowany „księciem Kaszub” (łac. … duce Cassubie).

Tegoroczne obchody rozpoczną się w rodzinnej miejscowości ks. Bernarda Sychty – Puzdrowie. Ks. urodził się tu 21 marca 1907 r. W Puzdrowie ukończył szkołę powszechną, a nastepnie uczył się w gimnazjum w Gdańsku i Wejherowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie B. Sychta otrzymał 17 grudnia 1932 r. W 1946 r. ks. Sychta został magistrem filozofii, a w 1947 r. obronił na Uniwersytecie Poznańskim doktorat na podstawie pracy Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej. Do dziś zachowało się jej streszczenie.Według wielu naukowców jest to jedna z najważniejszych prac w zakresie kociewskiej, borowiackiej i kaszubskiej etnografii.

W maju 1947 r. ks. Sychta został proboszczem w parafii katedralnej w Pelplinie. 5 lipca 1949 r. zdał egzamin z psychopatologii i psychiatrii na Akademii Medycznej w Gdańsku. Wykładał w seminarium pelplińskim.

Jako pisarz, ks. Sychta zadebiutował już w 1925 r. trzyaktówką Szopka Kaszubska. Jednym z bardziej znanych utworów scenicznych jest wydane w 1937 r. wesele kaszubskie Hanka sã żeni. Ten sam wątek, związany jednak z innym regionem, ks. Sychta poruszył w Weselu kociewskim. Spośród utworów scenicznych warto wspomnieć też o Dzéwczã i miedza czy Duchy w klasztorze (komedia napisana po kociewsku). Sychta jest też autorem dramatów historycznych: Spiącé wòjskò, Bùdzta spiącëch i Òstatnô gwiôzdka Mestwina. Wszystkie opowiadają o związku Kaszub z Polską.

Najważniejszymi jednak dziełami ks. Sychty są słowniki. W latach 1967-76 powstał Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Zawiera on kilkadziesiąt tysięcy słów. Przy jego tworzeniu autor nie sięgał do istniejących opracowań, a wykorzystywał jedynie to, co usłyszał wśród kaszubskiego ludu. Zamieścił w nim również opisy zwyczajów i obrzędów, a także bogaty materiał folklorystyczny, m.in. przysłowia, teksty piosenek. Jest to niezwykle ważna praca, nie tylko w kontekście badań nad językiem, ale też kultury duchowej Kaszubów. Podobnie jest z trzytomowym Słownictwem kociewskim na tle kultury ludowej, bez którego trudno sobie wyobrazić badania nad kulturą kociewską.

Ks. Sychta pisał również wiersze. Są one przede wszystkim przepełnione miłością do Boga, Maryi i kaszubskiej ojczyzny. Poza tym autor kaszubskiego i kociewskiego słownika zajmował sie też malowaniem.

1968 r. Klub Studencki „Pomorania” przyznał ks. Sychcie Medal Stolema. Jest on też honorowym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 1982 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Ks. B. Sychta zmarł 25 listopada 1982 r. w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

Program obchodów XI Dnia Jedności Kaszubów w Sierakowicach

PuzdrowoDom rodzinny Sychtów
Godz.1030

- złożenie kwiatów przy obelisku poświęconym pamięci ks. dr Bernarda Sychty
 

Kościół pw. św. Marcina w Sierakowicach

Godz.1050

Formowanie procesji eucharystycznej na placu przykościelnym
- służba liturgiczna, poczty sztandarowe

Godz.1100

Msza św. z kaszubską liturgią słowa  

Oprawa muzyczna: Chór DISCANTUS

Godz.1200

Przemarsz ulicami Sierakowic: ks.Łosińskiego, Piwną, Mirachowską, Spacerową

– do Gimnazjum w Sierakowicach

Prowadzi: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice

Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach ul. Spacerowa 14

Sala Teatralna

Godz.1230 - Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów

Godz.1300 - 1630 - Występy artystyczne
                           -  Czytanie wierszy Juliana Tuwima w języku kaszubskim                                     

Konferansjerzy : Magdalena Kropidłowska, Michał Bronk

Hala sportowa
 Od godz.1100 – Rejestracja uczestników bicia rekordu Polski
                           w jednoczesnej grze na akordeonie

Godz.1200 – 1530
Próby akordeonistów przygotowujące do bicia rekordu pod batutą Pawła Nowaka

Godz.1530  - Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach

                    *Wręczenie okolicznościowych certyfikatów

Blok B

Turniej Gry w Baśkę

Godz.1200-1250   -  Rejestracja

Godz.1300-1550   -  Turniej

Godz.1550-1630   -  podsumowanie, wyłonienie zwycięzców

Godz.1630           -  wręczenie pucharów i nagród – sala Teatralna

Wydarzenia towarzyszące: wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, stoiska twórców ludowych, promocja wydawnictw i organizacji regionalnych, kuchnia kaszubska, bar kawowy.

Polecamy zwiedzanie Drewnianego Zabytkowego Kościoła w Sierakowicach, ul. Ks. Łosińskiego 1B godz. 10-15, oraz spacer po Parku Kulturowym Ośmiu Błogosławieństw, Ołtarz Papieski.

Organizatorami Wydarzenia są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Gmina Sierakowice. Zachęcamy do zapoznania sie z regulaminem DJK:

Regulamin DNIA JEDNOŚCI KASZUBÓW.doc

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.