Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nowe wydanie Ewangelii po kaszubsku
piątek, 18 lipca 2014

"Dziennik Bałtycki" przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim przygotowało nowe wydanie czterech Ewangelii w tłumaczeniu o. prof. Adama Sikory pod tytułem „Nowi Testament. Ewanielie pò kaszëbsku”.

Pierwsze wydanie czterech Ewangelii w języku kaszubskim, przetłumaczonych przez o. Sikorę ukazało się w 2010 roku. Był to trzeci już przekład fragmentu Pisma Świętego na język kaszubski - w 1992 r. ukazał się przekład autorstwa ks. Franciszka Gruczy, w 1993 roku wydano „Swięté Pismiona Nowégo Testamentu” w tłum. Eugeniusza Gołabka. Franciszkanin o. Adam Sikora zrobił jednak coś, czego nie byli w stanie dokonać jego poprzednicy - sięgnął do języka oryginału, w którym zapisano Ewangelie. Jego praca spotkała się z pozytywną oceną specjalistów, jak też ogromną popularnością wśród Kaszubów. Pierwsze wydanie rozeszło się błyskawicznie, stąd też „Dziennik Bałtycki” we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskiem przygotowało nowe wydanie przetłumaczonych przez o. Sikorę czterech Ewangelii pod tytułem „Nowi Testament. Ewanielie pò kaszëbsku”.

Przetłumaczenie Ewangelii na kaszubski ma znaczenie historyczne i podnosi prestiż naszego języka regionalnego – mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Kaszubi chętnie deklarują, że „trzymają z Bogiem”. Ważne jest jednak, żeby te często powtarzane deklaracje poprzedzała żywa i autentyczna wiara. Sposobem do pogłębiania wiary może być właśnie sięganie do Ewangelii w języku kaszubskim.

Wznowione wydanie przekładu Ewangelii autorstwa o. prof. Adama Ryszarda Sikory dostępne będzie podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w Sianowie i Swarzewie, które odbędą się w najbliższą niedzielę 20 lipca.

Fot. www.amu.edu.pl/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.