Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Są jeszcze miejsca na kaszubistyce
wtorek, 7 października 2014
Nie znaleziono zdjecia
Fot. Przemysław Kilian

W tym miesiącu na Uniwersytecie Gdańskim studia rozpoczęli pierwsi studenci etnofilologii kaszubskiej. Nowy kierunek został uruchomiony dzięki wsparciu finansowemu członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ci którzy jeszcze w tym roku chcieliby rozpocząć naukę na kaszubistyce nadal mają szansę. Termin rekrutacji na kierunek przedłużony został do 13 października br.

Etnofilologia kaszubska to studia stacjonarne I stopnia, międzywydziałowe (nauki humanistyczne i nauki społeczne), związane z nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura), z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach:

- nauczycielskiej (nauczyciel języka kaszubskiego w klasach IV-VI szkoły podstawowej),

- animacyjno-medialnej (praca w mediach kaszubskich, w wydawnictwach regionalnych (edytor tekstu, korektor), czy też w instytucjach związanych z promocją regionu, m.in. w domach kultury i w administracji samorządowej).

Nowy kierunek odpowiada na trwający obecnie rozkwit kaszubszczyzny i naturalny wzrost zainteresowania językiem i kulturą Kaszub na Pomorzu w różnych instytucjach kulturalnych i państwowych. Coraz wyraźniejszy staje się więc nie tylko brak nauczycieli, ale i profesjonalistów z odpowiednim wykształceniem uniwersyteckim w dziedzinie kulturalnej, medialnej, promocyjno-reklamowej, w urzędach (język pomocniczy w kilku gminach województwa pomorskiego), dotyczy to w dużym stopniu kompetencji językowych.

Po etnofilologii i odpowiednim przygotowaniu zawodowym można znaleźć pracę w szkolnictwie, w administracji samorządowej na terenie Kaszub, gdzie oczekuje się znajomości języka kaszubskiego, w instytucjach kultury i w mediach regionalnych.

Na nowym kierunku kaszubskiego można nauczyć się od podstaw!

Szczegóły rekrutacji pod linkiem:

http://ug.edu.pl//rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20142015/etnofilologia_kaszubska-stacjonarne-stopnia

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.