Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł dr Janusz Kowalski
czwartek, 16 lutego 2017

Z wielkim smutkiem informujemy, że w wieku 92 lat zmarł dr Janusz Kowalski – architekt-regionalista i dziennikarz urodzony w Zamościu, który głęboko i mądrze kochał Kaszuby. Mówił o sobie, że jest Kaszubą z wyboru. Z Gdańskiem był związany od prawie 70 lat, ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim i „Pomeranią” ponad półwiecze.
Opublikowaną w „Pomeranii” (nr 9/2015) rozmowę z Nim zatytułowaliśmy „Prekursor”, ponieważ Pan Janusz był nim po wielokroć, m.in. jako jeden z pierwszych w latach 50. głośno upominał się o utworzenie w Gdańsku uniwersytetu, przez kilkadziesiąt lat konsekwentnie nawoływał do odbudowy tzw. kolei kokoszkowskiej, zainicjował spływy kajakowe „Śladami Remusa”. A w „Pomeranii” zapoczątkował cykl o kaszubskich zespołach pieśni i tańca, informator regionalny czy serię artykułów o sporcie, ale przede wszystkim był naszym najwierniejszym i najbardziej krytycznym czytelnikiem, doradcą i autorem.

W imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zespołu „Pomeranii” przekazuję głębokie wyrazy współczucia wszystkim tym, dla których odejście Pana Janusza jest bolesne.

Dr. Janusza Kowalskiego będzie można pożegnać po raz ostatni we wtorek na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Początek uroczystości w nowej kaplicy o 9.30, o której to zostanie wystawiona urna, o 10.00 - odprowadzenie prochów Zmarłego na miejsce spoczynku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.