Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Konkurs kompozytorski
środa, 19 kwietnia 2017

Dnia 1 kwietnia 2017 roku w Kielnie, w Kościele św. Wojciecha ogłoszono wyniki tegorocznego „Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim”. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie po raz czwarty. Podczas dotychczasowych edycji konkursu zgłoszono 26 prac kompozytorskich. Tegoroczny tekst kompozycji Tej Jezës rzekł: „Òjcze, òdpùscë jima, bò nie wiedzą, co czënią” zaczerpnięty z Ewangelii wg. Św. Łukasza (Łk 23,34) wybrał O. prof. dr hab. Adam Sikora OFM. Laureatów konkursu - Karola Kreftę z Chwaszczyna (1 miejsce – 2500zł.), Michała Sołtysika z Otwocka (2 miejsce – 1500zł. ) oraz Adama Diesnera z Ostrowa (3 miejsce - 1000 zł.) przedstawił podczas „XI Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie” przewodniczący jury, prof. Marek Rocławski, członkami komisji oceniającej byli także: dr Witosława Frankowska oraz dr Tadeusz Formela. Utwory stanowiące plon konkursu kompozytorskiego coraz częściej można usłyszeć w wykonaniu chórów biorących udział m.in. w Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie, w tym roku nagrodę finansową za najlepsze wykonanie pieśni w języku kaszubskim – "Bãdą zdrzec na tegò, co Gò przebilë" Kamila Szafrana oraz Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich otrzymał Chór Mieszany Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego pod Iwony Wiśniewskiej-Salamon. W tym dniu wybrzmiały także dwie kolejne, stworzone na Konkurs, kompozycje: "Mój Òjcze" z muzyką Marka Raczyńskiego (chór Incontro z Gdańska) oraz "Bãdą zdrzec na tegò, co Gò przebilë" – Dawida Jazłockiego (Chór Parafialny św. Brata Alberta z Gdańska-Kokoszek).

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.