Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Obchody 200. rocznicy urodzin
czwartek, 18 maja 2017

Obchody 200. rocznicy urodzin Floriana Ceynowy w Przysiersku rozpoczęły się uroczystą mszą św. w miejscowym kościele. Po jej zakończeniu uczestniczy uroczystości przeszli na cmentarz, pod pomnik Floriana Ceynowy, gdzie złożyli kwiaty. Następnie udali się do mijscowej szkoły podstawowej im. Floriana Ceynowy, gdzie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów pt. Niech nasza droga będzie wspólna  prezentujący walory regionów – Kociewia oraz Kaszub, które były miejscem życia, działalności zawodowej i społecznej Floriana Ceynowy. Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości.

Prelekcję pt. Florian Ceynowa (1817-1881) jego życie i dzieła oraz nasza pamięć o Nim, wygłosił prof. Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, a  prof.  Marii  Pająkowskiej-Kensik z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zaprezentowała wykład pt. Dialekt   kociewski od F. Ceynowy do B. Sychty i później …

W kolejny dzień obchodów odbył  się Konkurs Wiedzy o Kociewiu Mój Region moją Małą Ojczyzną. Wzięli w nim  uczniowie z ośmiu szkół podstawowych powiatu świeckiego. Konkurs rozgrywany był na zasadach turnieju, brało w nim udział dziesięć trzyosobowych drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat swojej Małej Ojczyzny. Przedstawili ciekawe, bogate           w informacje  prezentacje multimedialne  Kronika działań naszej szkoły prowadzących do ochrony przyrody najbliższej okolicy ( ucz. kl. IV-VI) oraz prezentacje  plakatów Zwierzęta chronione żyjące na Kociewiu (ucz. kl. I-III), dobrze też poradzili  sobie z zadaniami testowymi. Konkurs był również okazją do wymiany doświadczeń wśród nauczycieli regionalistów – opiekunów zespołów reprezentujących poszczególne szkoły.

Dni Patrona zostały objęte patronatem honorowym: Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika, a także Starosty Powiatu Świeckiego Franciszka Koszowskiego oraz Wójta Gminy Bukowiec Adama Licznerskiego.

W uroczystościach uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Chmielewski, Wójt Gminy Bukowiec  Adam Licznerski, Sekretarz Gminy Krokowa, profesor Uniwersytetu Gdańskiego Józef Borzyszkowski, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Maria Pająkowska-Kensik, doktor Karol Mrozik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek Zarzadu Głownego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Richert, księża z gminy Bukowiec: proboszcz miejscowej świątyni - Przemysław Szulc, Tadeusz Chamier Ciemiński  z Bukowca  oraz Romuald Demski z Polskich Łąk, Kierownik Zespołu Obsługi Oświaty w Urzędzie Gminy Bukowiec  Grzegorz Gwizdała, Kierownik Biblioteki Publicznej w Bukowcu Anna Kruczyńska, Kierownik Izby Regionalnej w Świeciu Jakub Stelągowski, przedstawiciele Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, nauczyciele-regionaliści ze szkół powiatu świeckiego oraz powiatu puckiego, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.